Kalça Dikleştirme

Ayrıca popo dikleştirme veya gluteoplasti olarak da bilinir.

Yaşlanma, kalıtım veya kalça bölgesinde aşırı kilo kaybı nedeniyle oluşan fazlalık deri ve yağ, kalça dikleştirme işlemiyle önemli ölçüde düzeltilebilmektedir. Yağ transferiyle hacim kazandıran “Brezilyalı poposu yapma” işlemiyle karıştırılmaması gereken bu işlemde sadece cerrahi eksizyon ve liposuction ile deri ve yağ alma vardır. Her yıl, binlerce kişi başarılı kalça dikleştirme operasyonu geçirmekte ve sonuçlardan da memnun kalmaktadır.

Kalça Dikleştirme Uygulaması İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Kalça bölgesindeki fazlalık deri ve yağ, kilo kaybı nedeniyle daha ince, daha şekilli bir vücuda sahip olmanızı engelleyebilir. Bu şartların herhangi biri size uyuyorsa, kalça dikleştirme işlemi için iyi bir aday olabilirsiniz:

 • Diyet sayesinde belirgin bir şekilde kilo vermiş veya obezite ameliyatı oldunuz.
 • Hamilelik ve/veya yaşlanma nedeniyle gevşek deri ve bel altı bölgede selülit şikayetleriniz var.
 • Kalçalarınızda belirgin deri gevşekliği, fazlalık deri ve pitozis (sarkıklık) var.
 • Gevşek derinizin altındaki yağ katmanları nispeten ince.
 • Sigara içmiyorsunuz. Sigara iyileşme sürecini yavaşlatır, ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek ciddi komplikasyonları arttırır. Sigara içiyorsanız, ameliyattan altı hafta önce bırakmalısınız.
 • En iyi sonuçlar için vücut şekillendirme işlemi, herhangi bir yüksek oranlı kilo kaybının başlangıcından itibaren iki yıl boyunca yapılmamalıdır.
 • Diyabet, kalp hastalığı gibi kronik bir tıbbi sorununuz yoksa ve sağlığınız iyi durumdaysa. Sağlığı iyi olmayan kişiler vücut şekillendirme operasyonları için iyi adaylar değildirler. Aile hekiminizden veya tıbbi durumunuzla ilgili bilgi sahibi olan doktorlardan plastik cerrahi için fikir alınız.
 • Sağlıklı bir beslenme düzeniniz varsa. Protein eksikliği gibi sorunlar iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.

Eğer genel sağlık durumunuz iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, kalça dikleştirme işlemi için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır.

Kalça dikleştirmeye karar veren birçok kişi aynı zamanda bacak germe, üst vücut germe ve aşırı kilo kaybı sonrası plastik cerrahi de yapmaktadır.

Kalça Dikleştirme Uygulamasının Avantajları

 • Kalça bölgeniz daha düzgün ve orantılı görünecek.
 • Sonuçlar uzun ömürlü olacak.
 • Fazlalık deriden kaynaklanan rahatsızlıklar azaltılacak.

Kalça Dikleştirme Uygulamasının Avantajları

 

 • Tam olarak iyileşme birkaç ay sürer.
 • Gelecekte kilo almanız durumunda sonuçlar olumsuz etkilenebilir.
 • İşlem sonucunda kalçalarda hacim kaybı yaşanır.

Kalça Dikleştirme Nasıl Yapılır ?

Birçok farklı yaklaşım vardır ancak genel olarak:

 • Cerrahınız kalçaların üstünde, popoda, kasıkta veya kalça yan kısımlarında fazlalık deriyi almak ve kalan deriyi uzaklaştırmak için bir kesi yapacaktır.
 • Dengeli bir görünüm elde etmek için kalça bölgesi veya bacakları şekillendirmek için liposuction yapılabilir.
 • Kalan deriyi sıkı halde tutmak için kesiler dikişlerle kapatılır.
 • Drenler ve uygun örtüler yerleştirilir ve genellikle deriyi sıkılaştırmak ve şişlikleri azaltmak için bir kompresyon giysisi veya kemer kullanılır.

Kalça Dikleştirme İşlemiden Hemen Sonra

Genellikle bandajlarla sarılır ve tampon amaçlı giysi giyersiniz, ayrıca birkaç cerrahi dren yerleştirilmiş olur. Drenlerinizin bakımını öğrendikten, nasıl rahat yürüyüp hareket edeceğinizi ve oral ağrı kesicileri nasıl kullanacağınızı öğrendikten sonra taburcu edilirsiniz.

 • Anestezinin etkisi geçince biraz ağrınız olabilir. Eğer ağrılar dayanılmayacak gibiyse ve geçmiyorsa derhal doktorunuzla iletişime geçin. Ameliyat sonrasında ayrıca kızarıklık ve şişlik olacaktır. Bazı durumlarda şişliklerin geçmesi haftalar veya aylar sürebilir. Ağrı, kızarıklık ve şişlik şikayetlerinizin normal veya bir sorun belirtisi olup olmadığını anlamak için doktorunuzla iletişime geçin.
 • Evinizde yardım alabileceğinizden emin olun, yorulmamanız gerekmektedir. Ev içinde hızlı biçimde size yardım edecek birilerinin olması gerekmektedir. Kendinizi en az iki hafta iyi hissetmeyeceğiniz için dört ila altı hafta boyunca ağır kaldırma gibi yorucu işler yapmamalısınız. Eğer küçük çocuklarınız varsa en azından iki hafta boyunca bakılmaları için başka birinin sorumluluğuna vermelisiniz.
 • Dikişlerinize zarar vermeyecek, ağrıları azaltacak ve ameliyat yaralarınızın daha hızlı iyileşmesini sağlayacak şekilde nasıl uyumanız, yastıkları nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza danışınız.
 • Ayrıca şişlikleri de kontrol eden drenler, kesilerin içinde biriken sıvıları alacak şekilde yerleştirilir. Doktorunuz sizden, günlük olarak drenlerinizde biriken sıvıyı ölçmenizi isteyecektir. Sıvı birikimi yeterince az olunca, drenler doktorunuzun ofisinde çıkarılacaktır.

Kalça Dikleştirme İşleminden Sonraki İyileşme Süresi Çerçevesi

Kalça dikleştirme ameliyatı oldukça geniş kapsamlı olduğundan normal aktivitelerinize devam edebilmeniz için iki üç hafta geçmesi gerekir. Tam iyileşme birkaç ay sürer. Sağlık durumunun iyi olması, sigara içmemek ve ameliyattan sonra yardım almak iyileşme süresini hızlandırır, sonuçları iyileştirir ve komplikasyonları önler.

Ne Kadar Kalıcıdır ?

Kalça dikleştirme işleminin sonuçları uzun ömürlüdür. Birçok ameliyatta olduğu gibi, sürekli kilo alıp vermek, hamilelik ve yaşlanma vücudu ve dolayısıyla kalça dikleştirme işleminin sonuçlarını etkiler. Sağlıklı bir hayat tarzınız olursa ve kilo alarak cildinizi germekten kaçınırsanız, daha uzun bir süre sağlıklı hatlara sahip olursunuz.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun