Genital Bölge Estetiği

Vajinal gençleştirme genellikle, vajinoplasti (vajinanın daraltılması) veya labioplasti veya vulvaplastinin (vulvanın veya vajinanın iç ve dış dudaklarının tekrar şekillendirilesi) birleşimi şeklinde uygulanır. Kadınlar arasında giderek daha popüler bir seçenek halini almaktadır. Doğumdan, belirgin kilo kayıplarından sonra veya genital bölgelerin yaşlanması veya yaralanması nedeniyle tekrar şekillendirme arzu eden bireyler için vajinal gençleştirme işlemi yüksek oranda kendine güven ve konfor sunmaktadır.

Genital Bölge Estetiği İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Vajinal gençleştirme işlemini neden isteyebileceğinize dair bazı ortak sebepler aşağıda verilmiştir:

 • Vajinal yapılarınız sarkıyorsa ve hamilelik, yaşlanma ve kilo kaybı nedeniyle gevşek bir hal almışsa.
 • Önceden geçirdiğiniz genital bölge ameliyatları nedeniyle kalan yara izlerinden şikayetçiyseniz.
 • Stres nedenli üriner inkontinansınız varsa ve düzeltici bir prosedürle birlikte “vajinal kaldırma” uygulamak istiyorsanız.
 • Vajina dudaklarınızın ve vulvanızın daha zarif, daha güzel bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız.

Vajinal gençleştirme işlemine karar veren birçok kadın ayrıca kalça büyütme, karın germe, kalça kaldırma, meme büyütme veya hamilelik sonrası anne estetiği de yaptırıyor.

Genital Bölge Estetiğinin Avantajları

 • Vajinanız ve çevresindeki kaslar, neredeyse gençliğinizdeki ve doğum öncesindeki kadar gergin olacaklar.
 • Şekillendirilmiş, düzeltilmiş vajina, kendinize güveninizi arttıracak.
 • Bikini altı veya külot gibi kıyafetleri giyerken yeni, düzgün şekli hissedebilirsiniz.

Genital Bölge Estetiğinin Dezavantajları

 

 • Mesane yaralanması, kanama ve enfeksiyon görülebilir.
 • Partneriniz ve siz, sıkılaştırılmış vajina duvarlarının neden olduğu yeni hislere alışmak için biraz zamana ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Hem sizin ve hem de partneriniz için rahat ve zevk veren pozisyonlar ve yaklaşımları bulmayı denemeniz gerekebilir.

Nasıl Uygulanır ?

Günümüzde vajinal prosedürlerden en çok uygulananı lazerli vajinal gençleştirmedir; cerrahınız size en uygun tekniğin hangisi olduğu hususunda sizinle görüşecektir. Ameliyat sonrası ağrılarını 18-24 saat boyunca kontrol etmek için pudental blok uygulanır. Bu işlemde lazer bir nevi neşter gibi kullanılır, ancak daha az kanama ile net bir şekilde daha estetik sonuç verir. Gereksiz (fazlalık) doku alınacak ve kesile vajina içine atılacaktır.

Labiaplasti için arzu edilen vajinal dudak/vulva kontörleri, cerrahi bir işaretleyici ile işaretlenir ve ardından kesiler yerleştirilir. Dokuyu arzulanan kontörün ötesine atmak için lazer kullanılır, sonrasında deri zımbaları vajina dudaklarının kenarlarını hizalamak için yerleştirilir, absorbe olabilen dikişlerin kullanımıyla zımbalar alınır.

Seçeneklerim Nelerdir ?

Cerrahınız sizinle hangi alanların düzeltilmesinin veya hangi işlemlerin sizin için en uygun olacağını görüşecektir:

 • Labya minoranın azaltılması (vajina iç dudaklarının aşırı küçüklüğü)
 • Labya majoranın azaltılması veya arttırılması (dış dudaklar)
 • Mons pubis azaltımı
 • Klitoral başın tekrar biçimlendirilmesi

Genital Bölge Estetiği İçin Nasıl Hazırlanmam Gerekir ?

Cerrahınız ameliyat öncesi talimatlarla, soracağınız sorulara vereceği cevaplarla ayrıntılı bir tıbbi geçmiş elde ederek ameliyat için fiziksel uygunluğunuzu tespit eder.

İşlemin başlamasından önce cerrahınız sizden şunları isteyecektir:

 • Daha iyi bir iyileşme süreci için ameliyat öncesinde sigarayı bırakmanızı
 • Aşırı kanamaya neden olabilecek aspirin, bazı anti-inflamatuar ilaçlar ve bazı bitkisel ilaçları almaktan kaçınmanızı
 • Yapılacak olan ameliyatın cinsine bakılmaksızın, güvenli bir iyileşme süreci için tedaviden önce ve sonra hidrasyon çok önemlidir.

Vajina gençleştirme işlemi genelde ayakta tedavi bazlı uygulanır. Ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve ilk gece sizinle kalacak birini ayarladığınızdan emin olunuz.

Ameliyat Sonrasında Ne Bekleyebilirim ?

Ameliyatınız ayakta tedavi uygulanan akredite bir hastanede veya ofis bazlı bir ameliyathanede gerçekleştirilebilir. Vajina gençleştirme işlemlerinin çoğu bir-iki saat içinde tamamlanmakla birlikte daha uzun da sürebilmektedir.

 • Ameliyat sırasında rahat etmeniz için ilaç verilir. Tüm vajinal alanı uyuşturmak için sinir bloğu verilecek ve 18 ila 24 saat boyunca ağrı kesici olarak işlev görecektir.
 • Ameliyatınız sırasında sıklıkla genel anestezi uygulanır, bununla birlikte bazı durumlarda intravenözlü veya intravenözsüz lokal anestezi de istenebilir.
 • Ameliyat sırasında emniyetiniz için, kalp, kan basıncı ve kanınızdaki oksijen dolaşımının takip ve kontrol edilmesi için birçok monitör kullanılır.
 • Cerrahınız, ameliyat öncesi sizinle görüştüğü ameliyat planını uygulayacaktır.
 • İşleminizin tamamlanmasının ardından dikkatlice kontrol altında olacağınız bir müşahede alanına alınacaksınız. Ameliyat yerine drenaj tüpleri yerleştirilecek. Ameliyat sonrasında vajinanızın üzerine destek ve kompres amaçlı bir ameliyat giysisi giyersiniz.

Ameliyat sonrası acil müdahale gerektiren bir duruma veya ameliyat olduğunuz tesiste bir süre daha kalmanıza siz ve cerrahınızca karar verilmediği sürece kısa bir müşahede süresinden sonra büyük olasılıkla evinize dönmenize izin verilecektir.

İyileşme Zaman Çerçevesi

Cerrahınızın verdiği tüm hasta bakım talimatlarına uymanız hayati önem taşımaktadır. Bunlar, yerleştirilmişse dren bakımı, kompresyon giysilerinin giyilmesi, verilen bir antibiyotiğin kullanımı ve yapacağınız bir aktivitenin güvenli olup olmadığı ile ilgili bilgileri içerecektir. Cerrahınız ayrıca yaşayacağınız normal semptomlarla ve potansiyel komplikasyon belirtileriyle ilgili ayrıntılı talimatlar da verecektir. İyileşme sürecinin uzunluğunun her birey için değişkenlik gösterdiğinin bilinmesi önemlidir.

Sonuçlarım Ne Kadar Süre Etkili Olur ?

Vajinal gençleştirme ameliyatı sonuçlarının kalıcı olması hedeflenir, ancak işlem sonrası kilo alımı veya artarda hamilelik durumunda sonuçlar etkilenebilir.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun