Üst Vücut Germe

Ayrıca vücut germe veya sırt germe olarak da bilinir

Üst vücut germe cerrahisi, kol germe, göğüs kaldırma (veya jinekomasti) veya sırttaki yağların alınması dâhil olmak üzere bir veya birden fazla işlemden oluşabilir. Aşırı kilo kaybı veya liposuction sonrası gevşek, sarkmış deriler, daha sıkı ve pürüzsüz bir şekil ve yüksek özgüven elde edilmesi için alınır.

Üst Vücut Germe İşlemi İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Üst vücut germe işlemi için her şeyden önce fiziksel olarak iyi durumda olmanız gerekmektedir. Eğer önemli bir miktarda kilo kaybetmişseniz, gevşek, sarkık bir cildiniz varsa veya vücut hatlarınızı geliştirmek istiyorsanız, bu işlemin avantajlarından faydalanabilirsiniz. Neden üst vücut germe işlemini isteyebileceğinize dair bazı ortak sebepler aşağıda verilmiştir:

 • Diyet sayesinde belirgin bir şekilde kilo vermiş veya obezite ameliyatı olmuşsanız.
 • Gövdenizin üstlerindeki yağ ceplerine liposuction uygulanmasıyla deriniz gevşemiş ve düzeltilmeye ihtiyaç duymuşsa.
 • Gevşek derinizin altındaki yağ tabakası nispeten inceyse.
 • Sigara içmiyorsanız. Sigara iyileşme sürecini yavaşlatır, ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek ciddi komplikasyonları arttırır. Sigara içiyorsanız, ameliyattan altı hafta önce bırakmalısınız.
 • Kilonuz, beklenen başka kilo kaybı olmaması şartıyla en az altı ay süresince sabitse. En iyi sonuçlar için, vücut hatlarının düzeltilmesi işlemi, herhangi bir ağır-kilo-verme programının başlangıcını izleyen iki yıl boyunca yapılmamalıdır. Bu süre, iyileşme sürecinde size yardımcı olacak biçimde derinizin mümkün olduğu kadar kendisine gelmesini ve beslenmenizin en iyi hale gelmesini sağlar.
 • Diyabet, kalp hastalığı gibi kronik bir tıbbi sorununuz yoksa ve sağlığınız iyi durumdaysa. Sağlığı iyi olmayan kişiler vücut şekillendirme operasyonları için iyi adaylar değildirler. Aile hekiminizden veya tıbbi durumunuzla ilgili bilgi sahibi olan doktorlardan plastik cerrahi için fikir alınız.

Eğer genel sağlık durumunuz iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu işlem için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır.

Üst vücut germe işlemine karar veren kişiler ayrıca üst kol germe, karın sıkılaştırma, göğüs kaldırma ve aşırı kilo kaybı sonrasında plastik cerrahi de yaptırıyor.

Üst Vücut Germe İşleminin Avantajları

 

 • Kıyafetleriniz daha iyi uyacak ve vücudunuz daha ince görünecek.
 • Pişik ve döküntülere neden olan gevşek deri ortadan kalkacak.
 • Ameliyat, özgüveninizi arttıracak şekilde çıkıntı ve katları yumuşatacak.

Üst Vücut Germe İşleminin Dezavantajları

 

 • Doktorunuzun kapatması veya gizlemesi gerekecek olan oldukça geniş yara izleri vardır.
 • Uzun bir iyileşme süresi olan, zorlu bir plastik cerrahi işlemidir.
 • Muhtemelen evde veya hastanede bir ila üç gün uzman hemşire bakımına ihtiyacınız olacaktır.

Üst Vücut Germe İşlemi Nasıl Gerçekleşir ?

Üst vücut germe ameliyatında hastalara çoğunlukla genel anestezi uygulanır. Deneyiminiz büyük ölçüde, uygulanması için hangi prosedürü seçtiğinize bağlıdır:

Kol Germe
Ayrıca brakioplasti olarak da bilinen kol germe işlemini isteyen kişiler, liposuction ile kollarından yağ aldırabilirler. Eğer kollarınızdaki gevşek derilen azalmasını istiyorsanız, doktorunuz kollarınızın arkası boyunca veya koltukaltında kesi yapacaktır. Aşırı kilo kaybı olan hastalar için bu kesi koltukaltından dirseğe kadar, muhtemelen de üst göğüs duvarından sırta kadar uzanmaktadır. Fazlalık deri daha sonra bu kesi sayesinde alınacaktır.

Göğüs Dikleştirme
Göğüs dikleştirme ile ilgileniyorsanız, plastik cerrahınız muhtemelen üç kesi yapacaktır: areola etrafında bir, areola alt ucundan göğüs çizgisine kadar uzanacak şekilde bir (meme altı kıvrım) ve doğal çizgi ve kıvrımlarını izleyerek meme altına bir tane. Cerrah daha sonra tüm fazlalık derileri alacak, meme uçlarını ve areolayı göğüste daha yüksek bir konuma yeniden yerleştirecektir. Meme kaldırma için en yaygın uygulanan yöntem budur; ancak cerrahınız, göğsünüzün yapı ve şekline bağlı olarak bu kesilerin bir veya birden fazlasından vazgeçebilir. Erkekler için, jinekomasti yazımıza bakınız.

Sırt Germe
Sırt ve bel çevresindeki yağ katlarını aldırmak isteyenler bellerinin her iki yanına veya (kadınlarda) sutyen çizgisi yanlarına kesi yaptırırlar (katların olduğu yerlere). Fazlalık deri bu alandan alınarak kesiler absorbe olabilen dikişlerle veya yapıştırıcı, bant ile kapatılır.

Seçeneklerim Nelerdir ?

Vücudunuzdaki istediğiniz bölgeye bağlı olarak, üst kol germe, meme kaldırma, bel bölgesindeki yağların alınma ameliyatı veya bu işlemlerin bir kombinasyonunu tercih edebilirsiniz. Plastik cerrahınız sizin için hangi işlemlerin en uygunu olduğu hususunda yardımcı olacaktır.

Ameliyat Gününde Ne Bekleyebilirim ?

Ameliyatınız ayakta tedavi uygulanan akredite bir hastanede veya ofis bazlı bir ameliyathanede gerçekleştirilebilir. Cerrahınız, işleminizin ayrıntılarını temel alacak şekilde ameliyatınızın ne kadar süreceğine dair bir tahminde bulunacaktır.

 • Cerrahi işlem süresince rahatınızın sağlanması için ilaç alacaksınız. Sedasyonla birlikte lokal anestezi bir seçenek olabilir ancak genel anestezi bu işlem için daha sık kullanılmaktadır. Sakinleştiricileri ve genel anesteziyi kontrol etmek ve ameliyat sırasında sizi izlemek üzere bir anestezi uzmanı veya hemşire hazır olacaktır. Uykuya dalmanızın ardından, vücut germe işleminde bulunan pozisyon değişiklikleri sırasında hava yolu emniyetinin sağlandığından emin olmak için ağzınıza bir nefes borusu yerleştirilir.
 • Ameliyat sırasında emniyetiniz için, kalp, kan basıncı ve kanınızdaki oksijen dolaşımının takip ve kontrol edilmesi için birçok monitör kullanılır.
 • Cerrahınız, ameliyat öncesi sizinle görüştüğü ameliyat planını uygulayacaktır. Ameliyat başladıktan sonra cerrahınız en iyi sonuca ulaşmak için, kullandığı tekniği değiştirebilir veya birçok farklı tekniğin bir kombinasyonunu uygulayabilir. Bu kararları alma konusunda doktorunuza güvenmeniz ve rahat hissetmeniz önemlidir.

Uyandığınızda aşağıdakileri görebilirsiniz:

 • Kesilerin içinde biriken sıvıları almak için cerrahi drenler yerleştirilecektir.
 • Şişlikleri kontrol eden, boştaki dokuları destekleyen, deriyi yumuşatan ve düzleştiren bir ameliyat giysisi giyeceksiniz. Bu giysi ameliyat sırasında veya sonrasında giyebilirsiniz.

Ameliyat sonrasında yakından izleneceğiniz bir müşahede alanına alınacaksınız.

Taburcu edilmeden önce (siz veya size bakacak başka biri) drenleri boşaltma ve yeniden hazırlama konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Eğer yetenekli bir hemşireniz varsa veya bir hastanede, tamamlayıcı tedavi merkezinde yetenekli bir hemşire nezaretinde birkaç gün geçirirseniz, acil müdahale gerektiren bir durumunuz olmadığı konusunda siz ve plastik cerrahınız mutabık kalırsa, ameliyat gününde taburcu edilebilirsiniz. Hiçbir durumda eve yalnız gitmenize veya yanınızda başka bir yetişkin olmadan evde kalmanıza izin verilmeyecektir. Bu karara ilişkin doktorunuzun tavsiyesine uyunuz.

Üst Vücut Germe İşleminden Hemen Sonra ?

Ameliyatınızın ağırlığına ve yaptırdığınız işlemlerin sayısına bağlı olarak birçok hasta birkaç saat sonra taburcu edilmelerine rağmen iyileşmek için birkaç gün daha hastanede kalmanız istenebilir.

 • Üst kol germe ameliyatından sonra kesi yerlerinin etrafına pansuman amaçlı bezler takmanız gerekebilir.
 • Meme kaldırma sonrasında, memenizin üzerinde muhtemelen gazlı bez ve birkaç gün içinde kaldırılabilecek olan az sayıda drenaj borusu olduğunu göreceksiniz.
 • Bel çevrenizdeki yağları aldırmışsanız, kesi yerlerini kapatan bir cerrahi giysi giyeceksiniz ve iyileşme tamamlanana kadar sırt üstü yatmaktan kaçınmanız gerekecektir.

İyileşme Dönemi

Üst vücut germe işleminizde hangi prosedürler uygulanırsa uygulansın birkaç hafta boyunca dinlenmeniz ve yorucu hareketlerden kaçınmanız gerekecektir; bununla birlikte kan pıhtısından doğabilecek sorunları önlemek için zaman zaman yataktan çıkmanız ve dolaşmanız iyileşme süreciniz için iyi olacaktır.

 • Brakioplasti ameliyatı (üst kol kaldırma) geçirdiyseniz, büyük olasılıkla işlemden sonraki birkaç güç boyunca ellerinizi yukarıda tutmanız (kalp seviyesinin üzeri) önerilecektir. İki ila üç hafta içinde kollarınız normal fonksiyonlarını kazanacaktır.
 • Bel bölgesindeki hedeflenen yağ katlarına yönelik ameliyat genellikle yedi ila on gün boyunca işe gitmemeyi gerektirir. Normal faaliyetlerinize dört-altı hafta sonra devam edebilirsiniz.

Üst vücut kaldırma işlemiyle ilgili prosedürler çok çeşitlidir, bu yüzden minimum komplikasyon, maksimum yarar görmek için doktorunuzun talimatlarına tam olarak uymanız yüksek önem taşır. Ameliyat sonrasında içinizde endişe varsa veya iki haftadan uzun bir süre geçmesine rağmen ağrı ve şişlikler geçmediyse derhal doktorunuza danışınız.

Ne Kadar Süre Kalıcı Olacak ?

Üst vücut germe işleminin sonuçları uzun ömürlüdür ancak vücuttaki değişimlerden büyük ölçüde etkilenir. Eğer üst vücut germe işleminden sonra kilo almış ya da vermişseniz, işlem sonucunda elde ettiğiniz bazı sonuçların etkisinin azaldığını görebilirsiniz; ancak sağlıklı vücut ağırlığınızı korumak, elde ettiğiniz sonuçların uzun yıllar boyunca kalıcı olmasını sağlayacaktır. Deri sarkmalarının doğal yaşlanmanın bir sonucu olduğunu unutmamak önemlidir, vücudunuzdaki belli alanlar ameliyattan hemen sonraki kadar gergin kalmayabilir.

İçerdiği Sınırlar ve Riskler

Üst vücut germe işleminde nadiren belirgin komplikasyon görülür.

Tüm cerrahi işlemlerin bir ölçüde riski vardır. Bütün ameliyatlarda karşılaşılabilen olası komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

 • Anesteziye karşı istenmeyen tepki
 • Hematom veya seroma (deri altında biriken kanın çıkarılmasını gerektirebilir)
 • Enfeksiyon ve kanama
 • His değişikliği
 • Ameliyat izleri
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Alt bölgelerdeki yapıların zarar görmesi
 • İlave işlemler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar

Üst vücut germe işlemine dair diğer riskler aşağıda verilmiştir:

 • Kesi alanlarında görünür yara izleri.
 • Vücudun etkilenen alanlarının çevresinde şişlik ve kızarıklıklar.
 • Meme kaldırma ameliyatı sonrasında memelerde asimetri veya göğüs uçları etrafında his kaybı.

Kurul onaylı plastik cerrahınızın tavsiye ve önerilerine dikkat ederek, üst vücut germe ameliyatından önce ve sonra belirli risklerin en aza indirilmesini sağlayabilirsiniz.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun