Sakal ve Bıyık Ekimi

Ayrıca sakal onarımı ve sakal yenileme cerrahisi olarak da bilinir

Sakal dökülmesi veya alopesi, stres, hastalık, bazı tıbbi tedaviler ve kalıtım nedenli erkekleri büyük bir sorundur. Bu faktörlerden bazıları geçici veya iyileştirilebilir olduğu halde birçok kişi özgüven kaybına neden olabilen kalıcı sakal dökülmesinden şikayetçidir.

Sakal Ekimi İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Sakal ekimini neden isteyebileceğinize dair bazı ortak sebepler aşağıda verilmiştir:

 • Erkek veya kadın tipi kellik ve sakal seyrelmesi şikayetiniz varsa,
 • Sakal kaybınız ilaç, stres veya tıbbi tedavi nedenli değilse,
 • Sakal kaybınız kalıcı ise ve cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilemiyorsa,
 • Sakal nakli için kullanılabilir yeterli Sakal kökünüz varsa ve Sakal uzama sorununuz yoksa,
 • Tedavinin birkaç aydan birkaç seneye kadar yayılabileceğinin farkındaysanız,

ve genel sağlık durumunuz iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, sakal ekimi için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır.

Sakal Ekiminin Avantajları

 • Daha genç bir görünüme sahip olursunuz.
 • Postiş veya peruk ihtiyacı ortadan kalkar veya azalır.
 • Sakal dökülmesi için kalıcı bir çözüm olur.

Sakal Ekiminin Dezavantajları

 • İlgili alanda sakal oluşumu aylar sürebilir.
 • Bir yıldan iki yıla yayılan birden fazla seans gerekebilir.
 • Orijinal sakal sıklığından daha seyrek olacaktır.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır ?

Sakal ekiminde veya naklinde kullanılan çeşitli yöntemler kelleşme veya sakal incelmesi görünen alana ve nasıl bir görünüm istediğinize bağlı olarak değişmektedir. Her durumda sakal kökleri, vücudunuzda bir alandan diğerine taşınır veya kelleşmenin görüldüğü alana nakledilir. Donör bölgesi genelde ense kısmındaki saçlı alan olur.

Sakal ekiminde doktonrunuz genellikle hem donör alanı hem de alıcı alan için lokal anestezi kullanacaktır. Bu nedenle oral veya IV sedasyon eklenmiştir. Genel anestezi nadiren önerilir.

Kafa derisinin bütünlüğünü korumak ve bu işlemde çok önemli olan, travmaları en aza indirmek oldukça zorlayıcı işlerdir. Bir flep olarak nakledilecek veya aktarılacak olan sakal miktarına bağlı olarak tüm süreç iki ila sekiz saat sürer.

Sakal Ekiminde Seçeneklerim Nelerdir ?

Saçınızın kalitesi ve tipi ve kaybettiğiniz sakal miktarı, estetik cerrahınız açısından sakal ekimi için nakledilmek üzere nereden ne kadar sakal alınması gerektiğini tespit etmesini sağlayan faktörlerdir.

Sakal ekiminde günümüzde en popüler teknik olan, iz bırakmayan FUE yöntemi bizim kliniklerimizde en çok tercih ettiğimiz ve kullandığımız yöntemdir. FUE yönteminde sakal kökleri tek tek alınarak eksik olan bölgelere ekilirken FUT yönteminde enseden saç içeren bir deri hattı çıkarılmaktadır. Sakal ekimine aday olan kişilerin, verici alan olarak kullanılmak üzere kafalarının arka ve yan taraflarında sağlıklı saçları olmalıdır. Sakal rengi, saçın kalınlığı, sertlik derecesi, gür olması gibi diğer faktörler de yapılacak girişimin sonucunu etkilemektedir. Hangi yöntemin daha uygun olacağına hastamızın sakal ve kafa derisi analizinden sonra hastamızın öncelikleri göze alınarak hastamızla ortak karar verilmektedir. Genellikle iz bırakmayan FUE yöntemi tercih edilse de bazı durumlarda FUT yönteminin de kullanılması gerekebilmektedir. Sakal ekimi sadece kellik için değil seyrelmiş bölgelerde sakal yoğunluğunu arttırmak için de uygulanabilmektedir. Bu işlemler bıyık ekimi içinde geçerlidir. Seyrek olan veya kelleşme görülen bıyıklarda da aynı yöntemler uygulanabilir.

Kel alanı kapatmak için sakal derisi o bölgeye doğru itilir. Eğer daha fazla saça ihtiyaç varsa, sakal ekimi veya flap operasyonu kalan alanı kapatmak üzere gerçekleştirilir.

Sakal Ekimi Gününde Ne Bekleyebilirim ?

Sakal ekimi işleminiz muhtemelen ayakta tedavi uygulanan akredite bir hastanede veya ofis bazlı bir ameliyathanede gerçekleştirilebilir. Sakal ekimi çoğunlukla iki ila sekiz saat arasında tamamlanır. Cerrahınız, işleminizin ayrıntılarını temel alacak şekilde ameliyatınızın ne kadar süreceğine dair bir tahminde bulunacaktır. Ayrıca nasıl hazırlanıp ameliyat sonrası ne bekleyebileceğinize dair talimatlar da alacaksınız. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Donör alanı, cerrahın sakal greftlerine erişebileceği ve bunları alabileceği şekilde kesilmiş olacaktır.
 • Tüm kafa, enfeksiyonu önlemek için şampuanlanıp temizlenecektir.
 • Sakal ekimi sırasında rahatınızın sağlanması için oral veya IV anestezi uygulanacaktır.
 • Kafa derisinin içine lokal anestezi uygulanacaktır.
 • Karar verdiğiniz yöntem, cerrahınızın sakal köklerini nasıl alacağını ve deriye nasıl ekeceğini belirleyecektir.
 • Cerrahınız genellikle maksimum tutulum için greftlerde boşluklar bırakır.
 • Daha sonra, kafa derisi temizlenir ve gazlı bezle sarılır.
 • İyileşmenize yardımcı olması için baskı bandajı (pansuman) takabilirsiniz.

Acil müdahale gerektiren bir durumunuz olmadığı konusunda siz ve plastik cerrahınız mutabık kalırsa, ameliyat gününde taburcu edilebilirsiniz.

Sakal Ekimi Uygulama Sonrası

Kafa deriniz oldukça hassas olacaktır, bu yüzden cerrahınız ameliyattan sonraki hafta almanız için ağrı kesici verecektir. Ayrıca enfeksiyon olasılığını azaltmak için de antibiyotik verecektir.

Sakal ekimi uygulamasından sonra aşırı veya uzun süreli ağrı şikayetiniz varsa veya kızarıklık, şişlik gözlemliyorsanız ağrı, kızarıklık ve şişlik şikayetlerinizin normal olup olmadığını veya bir sorun belirtisi olup olmadığını öğrenmek için derhal doktorunuzu arayın.

İyileşme Zaman Çerçevesi

Cerrahınızın verdiği hasta bakım talimatlarına harfiyen uymanız hayati önem taşımaktadır. Bazı hastalar uzun süre işe gitmemeyi göze almalarına rağmen, sakal ekimi ameliyatından sonra genelde bir iki gün içinde işinize geri dönebilirsiniz. Bu, yaptığınız işin çeşidine bağlıdır. Kısa bir süre sonra (bazen ameliyattan hemen sonra) sakal greftleri düşecek ve yaklaşık üç ay boyunca yeniden büyümeyecektir. Bu tamamen normal bir işlemdir ve yeni çıkan sakal kendi yerinde büyüyecektir. Yeni çıkan sakal daha dolgun ve doğal görünmelidir. İyileşme için geçecek olan sürenin kişiden kişiye değişebileceğini bilmek önemlidir.

Sakal Ekimi İşlemi Sonrasında Sonuçlar Ne Kadar Kalıcı Olur ?

Sakal ekimi sonuçları ömür boyu kalıcıdır; bununla birlikte bazı hastalarda ameliyat sonrasında orijinal sakal veya yeni çıkan saçta dökülme görülebilir ve istenen sonuca ulaşılamaz. Bu durumlarda ikinci bir ameliyat planlanması pek görülmez.

Başarı Oranı Nelere Bağlıdır ?

Operasyonda ekimin başarılı olabilmesi için ekilen Sakal köklerinin yerleştirildikleri bölgede hızlı bir şekilde kanlanması; yani “tutması” gerekmektedir. Doğru uygulama sakal ekiminin başarı şansını yükseltmektedir. Doğal bir görünüm için saçların kel olan bölgelere doğru mesafede, doğru açıyla ve doğru yoğunlukta ekilmesi çok önem taşımaktadır. Hastanın ek bir rahatsızlığının olmaması, sigara kullanımına dikkat edilmesi ve operasyon sonrasında altı ay boyunca doktoru tarafından kendisine önerilen tedavilerini düzenli olarak uygulaması başarı oranını artırır.

En güzel ve sağlıklı sonuçların yanı sıra güvenliğiniz için, önceden belirlenen sürelerde ve bir değişiklik gördüğünüz herhangi bir zamanda kontrol muayeneleri için plastik cerrahınızın ofisine gitmeniz önemlidir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz olduğunda doktorunuz ile temasa geçmekte tereddüt etmeyin.

Sakal Ekimi Fiyatları

Sakal ekimi fiyatları / maliyeti doktordan doktora, bir coğrafi bölgeden diğerine ve uygulanan tekniğe göre değişmektedir. Sağlık merkezimizdeki sakal ekimi fiyatları hakkında bilgi almak için lütfen iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşınız.

Sakal ekimi işlemi isteğe bağlı bir işlem olduğu için sigorta kapsamında değildir. Birçok cerrah, işlemlerin mali olarak rahat karşılanabilmesi için hastalarına finansal planlar önerir.

Sınırlar ve Riskler

Sakal ekimi işleminde nadiren belirgin komplikasyon görülür. Her yıl binlerce kişi başarılı işlem gerçekleştirmekte ve sonuçlardan memnun kalmaktadır. Size özel riskler konsültasyonunuz sırasında ele alınacaktır.

Tüm cerrahi işlemlerin bir ölçüde riski vardır. Bütün ameliyatlarda karşılaşılabilen olası komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

 • Anesteziye karşı istenmeyen tepki
 • Hematom veya seroma (deri altında biriken kanın çıkarılmasını gerektirebilir)
 • Enfeksiyon ve kanama
 • His değişikliği
 • Ameliyat izleri
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Alt bölgelerdeki yapıların zarar görmesi
 • İlave işlemler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar
 • Sakal ekimi işlemine dair diğer riskler aşağıda verilmiştir:
 • Sakal kökleri iltihaplanabilir veya enfekte olabilir.
 • Bazı hastalarda “şok kayıp” olarak bilinen, ekilen tüm sakalın birden dökülmesine neden olan bir olgu görülebilir. Bununla birlikte bu olgu oldukça nadirdir ve bu tür Sakal kaybı kalıcı olup genel olarak yeni çıkan Sakal kendi yerinde büyüyecektir.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun