Obezite Sonrası Vücut Estetiği

Ayrıca aşırı kilo kaybı sonrası post bariatrik cerrahi veya vücut şekillendirme olarak da bilinir

Aşırı kilo kaybı sonrası plastik cerrahi ile yüksek miktarda kilo kaybı sonrasında geride kalan fazla deri ve yağ azaltılır. Amaç, vücut hatlarının şeklini bozan yüz, boyun, kol, göğüs, karın, kalça ve uyluklardaki sarkık deriyi alarak çekici hatlar elde etmektir. Bu işlemler yara izleri bırakmalarına rağmen birçok hasta tarafından daha iyi bir görünüş için kabul edilebilir bulunmaktadır.

Vücut Estetiği İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Kilonuz dengelendiğinde deri sarkması gibi sorunlardan mustarip olursanız aşırı kilo kaybı sonrası plastik cerrahi uygulamayı düşünebilirsiniz. Eğer vücut hatlarınızı iyileştirmek için plastik cerrahiye karar verirseniz şu nitelikler sizi iyi bir aday yapar:

 • Kilonuz en az altı ay boyunca sabit kalmış ve daha fazla kilo kaybetmek istemiyorsanız. En iyi sonuçlar için vücut şekillendirme, herhangi bir aşırı kilo kaybı durumunun başlangıcından sonraki yaklaşık iki yıl boyunca uygulanmamalıdır. Bu sürede deriniz mümkün olduğu kadar toparlanır, beslenmeniz istikrarlı bir hale gelir ve iyileşmenize yardımcı olacak diğer tüm faktörler etkilerini gösterirler.
 • Diyabet, kalp hastalığı gibi kronik bir tıbbi sorununuz yoksa ve sağlığınız iyi durumdaysa. Sağlığı iyi olmayan kişiler vücut şekillendirme operasyonları için iyi adaylar değildirler. Aile hekiminizden veya tıbbi durumunuzla ilgili bilgi sahibi olan doktorlardan plastik cerrahi için fikir alınız.
 • Sağlıklı bir beslenme düzeniniz varsa. Protein eksikliği gibi sorunlar iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.
 • Sigara içmiyorsanız; sigara içmek iyileşme sürecini yavaşlatır ve ameliyat öncesinde ve sonrasında ciddi komplikasyon riski yaratır. Sigara içiyorsanız ameliyattan en az altı hafta önce içmeyi bırakmalısınız.
 • Zihinsel olarak dayanıklı iseniz. Cerrahi vücut şekillendirme işlemleri sabır ve dayanıklılık gerektirir.
 • Gerçekçi beklentileriniz varsa; ameliyat vücut şeklinizde belirgin düzeltmelere neden olacaktır. Ancak cildinizi veya gövdenizi gençliğinizdeki veya yirmili yaşlarınızdaki haline döndürmek veya hiç kilo almamış bir hale getirmek mümkün değildir. Vücut şekillendirme ameliyatından sonra bile cildiniz normal yaşlanmanın bir sonucu olarak zaman içinde sarkmaya devam edecektir.

Aşırı kilo kaybı sonrası plastik cerrahiye karar veren birçok kişi aynı zamanda yüz gerdirme, kaş kaldırma ve göz kapağı ameliyatı da yaptırmaktadır.

Avantajlar

 • Gevşek derilerden kurtularak giysilerinizin içinde daha iyi görüneceksiniz.
 • Acı verici pişiğe, döküntülere ve enfeksiyonlara neden olabilen sarkık derilerden kurtulacaksınız.
 • Özgüveniniz artacak.

Dezavantajlar

 • Ameliyat sonuçları beklentilerinizi karşılamayabilir.
 • Kalıcı yara izleriniz olacak (cerrahınız her ne kadar yara izlerini vücut kıvrımlarında ve göze batmayan yerlerde gizlemeye çalışsa da).
 • Ameliyat sonuçlarınız kilo alımı, yaşlanma ve yaşam tarzı tercihlerinizden etkilenebilir.

Obezite Sonrası Vücut Estetiği Nasıl Yapılır ?

İlk adım, plastik cerrahınıza tam olarak ne istediğinizi anlatmanızdır. Ardından cerrahınız hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak işlemlere karar verecek ve sizin için hangi işlemleri uygulayabileceğine dair net bir tablo çizecektir. Bazen aynı anda birden fazla işlem ve bunlarla çakışmayacak kademeli işlemler uygulanabilir. Her işlem bir sonrakinin sonuçlarını etkileyebileceği için dikkatli bir cerrahi planlama yapılması gerekir. Vücut şekillendirme işlemlerinden panikülektomi ve alt vücut germe, aşırı kilo kaybıyla yakın ilişkilidir.

Pannüs

Pannüs, yüksek kilo kaybı ve/veya hamilelik sonrasında tipik olarak görülen alt karın bölgesi derisinin sarkmasına verilen isimdir. Panikülektomi ile sarkık durumda olan pannüs veya alt karın bölgesinden göbek altına kadar olan deri katmanı alınır (göbek altındaki fazlalık deri ve yağ alınmaz). Genelde aşırı kilolu hastalara uygulanır, ancak sarkık deri nedeniyle cilt tahrişi şikayeti görülebilir. Bazı potansiyel adaylarda sağlık açısından tehlike yaratan, kalçaları üzerinde, sırtları boyunca veya diz bölgelerinde biriken yüksek oranda yağ vardır. Ameliyat sonrasında daha az deri sorununuz olacak, bununla birlikte karın bölgesinde daha az şekillendirme işlemi yapılacaktır.

Nasıl yapılır

 • Cerrahınız, fazlalık deri ve yağın dikkatlice alınacağı kasık bölgesinde yatay bir kesi yapar.
 • Kalan deri çekilerek kapatılır ve sabitlenir.
 • Bazı durumlarda bir süre için evde bakım amaçlı dren yerleştirilir.
 • İyileşmeye yardımcı olması ve yırtılmayı önlemesi için tüm kesiler bantlanır.
 • Eğer karın fıtığı ya da yırtılmış karın kası gibi özel durumunuz varsa cerrahınız aynı anda bunları düzeltebilir.

Liposuction, alt vücut erme ve karın germe, panikülektomi ile ilişkili işlemlerdir.

Alt Vücut Germe

Bu işlem karın, bel, kalça ve uylukları vücudu çevreleyen bir kesi yapılarak yeniden şekillendirir. Kalçalarında gevşek deri, uyluk arkaları, kalçalar, uylukların yanı, uylukların önü, iç uyluklar, karın bölgesi ve bu alanlardaki derinin altında nispeten ince yağ katmanları olan hastalar için tasarlanmıştır.

Nasıl yapılır

 • Kesiler uyluk ön kalça çevresinde arkasından geçmektedir.
 • Cerrahınız özellikle uyluk ve kalça olmak üzere gövde altını yumuşatmak ve sıkılaştırmak için kalan dokuların gerilmesini sağlayan kesinin altından yağ dokusuyla birlikte gevşek deriyi de alır.
 • Ameliyat sırt bölgesinde başla ancak ameliyat sırasında kalça, dış uyluk ve uylukların önünde işlem yapmak için hareket ettirilebilirsiniz.
 • Ameliyat gerekirse karın deri sıkılaştırmayla kombine edilebilir.
 • Eğer önceden abdominoplasti yapılmışsa veya gerekmiyorsa ilave olarak iç uylukları sıkılaştırmak için alt vücut germe işlemi yapılabilir.

Liposuction, abdominoplasti ve panikülektomi, alt vücut germe ile ilişkili işlemlerdir.

Karın Germe

Abdominoplastide gevşek, fazla deri ve yağ alınır ve bollaşmış bağ dokusu göbek altı karın bölgesindeki fazlalık deri ve çatlaklar alınarak sıkılaştırılır.

Nasıl yapılır

 • Cerrahınız göbek ve kasık bölgesi arasındaki yatay oval veya elips biçiminde yağ ve derinin büyük bir kısmını alacaktır.
 • Karın kaslarını örten fasya kalıcı dikişler ile sıkılaştırılır.
 • Göbek çevresindeki deri yeniden düzenlenir.
 • Göbek bölgesi küçük bir kesiyle dışarı alınarak normal yerine sütürlenir.
 • Kesi, genellikle kalçadan kalçaya dikişlerle kapatılır.
 • Bikini çizgisindeki doğal kıvrım boyunca yara izi olacaktır. Yara izinin uzunluğu ve görünürlüğü değişkenlik gösterir.

Liposuciton

Liposuction karın boşluğu, kalçalar, boyun, uyluk, göğüs, üst kollar ve dizlerin şeklini düzeltebilir. Genellikle aşırı kilo kaybını izleyen diğer plastik cerrahi işlemleriyle bağlantılı olarak kullanılır. Daha fazla bilgi için liposuction yazımıza göz atabilirsiniz.

Nasıl yapılır

 • Cerrahınız yağ alınacak bölgeye küçük kesiler yapacaktır.
 • İnce, içi boş bir çubuk (kanül), yağ içinde tünel açmak için kesi içine yerleştirilir.
 • Emmeyle yağın kanül içine girmesi ve yüksek vakumlu bir hortumdan dışarı verilmesi sağlanır.
 • Yağ alındıktan sonra cerrahınız pansuman yaparak size bir kompresyon giysisi giydirecektir.

Üst Bacak Germe – Uyluk Germe

Bu cerrahi işlemde fazlalık deri ve yağ alınarak uyluklarınız sıkı, iyi görünümlü ve daha orantılı hale gelir. Uyluk germe işlemi ayrıca uyluk için liposuction ve alt vücut germe işlemleriyle birlikte de uygulanabilir.

Nasıl yapılır

Çeşitli uyluk kaldırma yöntemleri vardır. Plastik cerrahınız, ne kadar yağ ve fazlalık deriye sahip olduğunuza, cilt kalitenize, işlem görecek alanlara ve genel görünüşünüze bakarak sizin için en uygun seçenekleri önerecektir.

 • En popüler yöntem olan iç (mediyal) uyluk germe işleminde kasık kıvrımında kesi yapılır. Bu bölgede ortalama bir miktarda deri ve yağ olan kişiler için uygun bir yöntemdir. Bu işlemde cerrahınız, bu bölgeyi sıkılaştırmak için uyluk derisini ve dokusunu yukarı doğru gerer.
 • Kasık çizgisinden başlayarak diz içlerine kadar uzanan bir dikey kesi içeren Dikey thighplasty, daha belirgin bir miktarda yağ ve deriniz varsa uygun bir yöntemdir. Bu yara izi iç uyluklarda işlem yapıldığında görünür olacaktır. Dikey uyluk kaldırma esnasında cerrahınız iç uyluk derisinin bir katını kaldırır.
 • Bir diğer uyluk germe yönteminde de kasık bölgesinden kalça çevresine uzanan kesi yapılır. Spiral thighplasty denilen daha yeni bir yöntemde ise ön, arka, iç ve dış uyluklarda işlem yapılmaktadır. Kalça altında yapılan kesi, kasık çizgisi üzerinden uyluk ve kasık buluşma noktasına kadar devam etmektedir.

Cerrahi İşlemden Hemen Sonra

 • Genellikle bandajlarla sarılır ve tampon amaçlı giysi giyersiniz, ayrıca birkaç cerrahi dren yerleştirilmiş olur.
 • Anestezinin etkisi geçince biraz ağrınız olabilir. Eğer ağrılar dayanılmayacak gibiyse ve geçmiyorsa derhal doktorunuzla iletişime geçin. Ameliyat sonrasında ayrıca şişlik olacaktır. Bazı durumlarda şişliklerin geçmesi haftalar veya aylar sürebilir. Ağrı, kızarıklık ve şişlik şikayetlerinizin normal veya bir sorun belirtisi olup olmadığını anlamak için doktorunuzla iletişime geçin.

İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında toparlanma süreniz, uygulanan özel işlemlere bağlı olarak değişecektir. İşlemler birlikte uygulanmışsa her biri için tek bir iyileşme süresi olacaktır. İlk hafta en zorlu hafta olacak ve iyileşmeniz yaklaşık iki ila üç hafta sürecektir.

 • Rahatsızlık, şişlik ve uyuşma gibi şikayetleriniz olabilir. Ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkıp yürüyebilirsiniz ancak geçirdiğiniz ameliyata bağlı olarak bu şikayetlerinizi geçmesi için birkaç haftaya ihtiyacınız olacaktır.
 • İyileşme süreci önemli olup ilk birkaç gün oldukça hassas geçecektir. Gerektiğinde rahatça ayağa kalkıp dolaşabilmeniz ve uyuyabilmeniz için ağrı kesici kullanımıyla ilgili cerrahınızla görüşebilirsiniz.
 • Muhtemelen beş gün içinde kontrol muayenesi için cerrahınızın ofisine gitmeniz gerekecektir. Bu muayene sırasında doktorunuz boşaltım tüplerini alabilir. Şişlikler beş haftalık bir süre içinde azalacak ve sonuçlar üç ay içinde görülür hale gelecektir.
 • İlk haftanın sonunda evinizde rahatça yürür hale geleceksiniz. Ancak yine de araba sürebilecek durumda olmayacaksınız. İki veya üç hafta içinde veya tüm sütür ve drenleriniz alınana kadar araba kullanmamanız gerekir.
 • Şişlik ve uyuşukluklarınızın tamamen geçmesi aylar sürecektir. Yara izlerinin belirsiz hale gelerek kaybolması ise üç aydan iki yıla kadar sürecektir.
 • Yorucu aktivitelerde bulunmadan önce ameliyat sonrasında altı hafta kadar beklemeniz gerekecektir.

Ne Kadar Kalıcı Olur ?

Gebelik veya belirgin kilo alımı durumları haricinde sonuçlarınız kalıcı olacaktır. Ancak plastik cerrahinin normal yaşlanma etkilerini durduramayacağı unutulmamalıdır. Bununla birlikte yüksek oranda kilo kaybı sonrasında plastik cerrahiyle birlikte meme dikleştirme uygulanmış ve meme implantları yerleştirilmişse, sonuçlar kalıcı olmayacak ve muhtemelen belirli zamanlarda bunların değiştirilmeleri gerekecektir.

Ne Tür Sınırlar ve Riskler Barındırır ?

Aşırı kilo kaybı sonrası plastik cerrahide riskler nadiren görülür ve prosedürlerin memnuniyet oranı yüksektir. Ameliyatınız deneyimli bir plastik cerrah tarafından akredite bir tesiste yapılırsa genel komplikasyon oranı oldukça azdır.

Tüm cerrahi işlemlerin bir ölçüde riski vardır. Bütün ameliyatlarda karşılaşılabilen olası komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

 • Anesteziye karşı istenmeyen tepki
 • Hematom veya seroma (deri altında biriken kanın çıkarılmasını gerektirebilir)
 • Enfeksiyon ve kanama
 • His değişikliği
 • Ameliyat izleri
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Alt bölgelerdeki yapıların zarar görmesi
 • İlave işlemler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar

Konsültasyonunuz sırasında riskler ve olası komplikasyonların görüşülmesi gerekir. Aşırı stres altında olunması veya doğal sorunlar iyileşme sürecini yavaşlatır.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun