Meme Revizyonu

Ayrıca meme implant değişimi olarak da bilinir

Genellikle salin veya silikon meme implantlarının değiştirildiği ve/veya yenilendiği meme implant revizyonu ameliyatında, implantlarınızın çeşidi ve büyüklüğü değiştirilir ve ilk meme büyütme işleminizdeki komplikasyonlar düzeltilir. Buradaki asıl amaç, hastanın daha genç görünümlü bir meme hattına ve görünümüne sahip olmasını sağlamaktır.

Meme Revizyonu Ameliyatı İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Meme implantı ameliyatınız mükemmel bir biçimde planlansa ve başarılı olarak uygulansa bile zaman içinde değişimler meydana gelebilir.

Neden meme revizyonu yaptırmak isteyebileceğinize dair ortak nedenler aşağıda verilmiştir:

 • Sağlık durumunuz iyi.
 • Sigara içmiyorsunuz.
 • Meme boyutunuzu arttırmak ya da azaltmak istiyorsunuz.
 • Meme simetrinizi iyileştirmek istiyorsunuz.
 • İmplantlarınızın ve/veya etrafındaki meme dokusunun neden olduğu sorunları belirlemek istiyorsunuz.
 • Hamilelik ve/veya emzirme, implantlarınızın görünümünü değiştirdi.
 • Kilo alma/verme sonucunda meme implantlarınızın görünümü olumsuz olarak değişti.
 • İlk meme büyütme ameliyatıyla birlikte, ayrıca meme dikleştirme ameliyatı da olmanız gerekiyordu ancak olmadınız.
 • Yanlış implant yerleşimi veya diğer estetik sorunlar nedeniyle önceki ameliyatınızın sonuçlarından memnun değilsiniz.
 • Meme implantlarınızı kalıcı olarak çıkartmak istiyorsunuz.

Eğer genel sağlık durumunuz iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu işlem için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır.

Meme revizyonu yaptıran çoğu kişi aynı zamanda meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme ve liposuction da yapmaktadır.

Meme Revizyonu İşleminin Avantajları

 • Daha genç görünümlü bir meme şekline sahip olmak istiyorsanız.
 • Meme boyutunuzu arttırmak ya da azaltmak istiyorsanız.
 • Meme simetrinizi iyileştirmek istiyorsanız.

Meme Revizyonu İşleminin Dezavantajları

 

 • Yerçekimi ve yaşlanma sonucu olarak meme boyutunuz ve şekliniz değişecektir.
 • İmplantlarınızın ağırlığı, zaman içinde meme görünümünüzü etkileyecektir.
 • Cerrahınız ilk meme ameliyatınızla ilgili cerrahi bilgilere ihtiyaç duyacaktır.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır ?

Meme implantı değişimi ve çıkartılması için cerrahınızın kullanacağı kesin prosedür, meme revizyonu sonuçlarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterir.

İmplant boyutunda değişiklik: İmplant büyüklüğünü değiştirmek istiyorsanız, cerrahınız büyük olasılıkla implantın alınması ve değişimi için ilk kesiyi kullanacaktır. Daha büyük bir implant istiyorsanız, doktorunuz daha büyük bir implant yerleştirilebilmesi için eski implantı saran “kese”yi veya meme içindeki boşluğu cerrahi olarak büyütecektir. Daha küçük implant istiyorsanız, doktorunuz daha küçük olan implantı doğru biçimde yerleştirebilmek için dikişlerle keseyi küçültecektir. Aynı anda meme dikleştirme de yapılabilir.

Kapsül kontraktürü (kapsül ve implantın sertleştirilmesi): Doktorunuz, sertleştirilmiş kapsülü ve implantı almak için büyük olasılıkla orjinal implantı yerleştirmek için kullanılan kesiyi kullanacak ve ardından yeni implantı yerleştirecektir.

İmplant dalgalanması: Salin meme implantınızın kenarları görünür ve hissedilir hale geldiğinde (elle dokununca), cerrahınız implantları almak veya tekrar yerleştirmek için orijinal implantı yerleştirirken kullanılan kesiyi kullanabilir. Farklı tür implant kullanımı veya yeni implantın daha kalın bir kas tabakası veya daha kalın bir dokunun implant kenarını kapatacağı farklı bir meme kesesine yerleştirilmesi gibi diğer seçeneklerden de yararlanılabilir.

İmplant yer değişimi: Bazı durumlarda implant cepleri, kötü yerleşimli duran memelere yol açacak şekilde birbirinden çok uzak veya birbirine haddinden fazla yakın olacak şekilde oluşturulur. Bu durumu düzeltmek için aynı kesiyi kullanarak, cerrahınız implantı çevreleyen kapsülün yara dokusunu etkileyecek ve dikiş tekniklerini kullanarak cebi uygun pozisyonda biçimlendirecektir. Cerrahınız bu yeni implant cebini desteklemesi için diğer dokuları da kullanmaya ihtiyaç duyabilir ve ilave destek sağlaması için aselüler dermal matris ürünü kullanmanızı önerebilir.

İmplantın alınması: İmplantlarınız çok büyük ve cildiniz gerilmişse, cerrahınız implant alınmasına ek olarak meme dikleştirme önerebilir. Ancak implant alımı tek başına yeterli olabilmektedir. İmplantın yerleştirilmesi için yapılan kesi, çoğu zaman implantın alınması için kullanılabilmektedir. İmplant çevresindeki kaplama veya “kapsül”, hızlı bir iyileşme süreci için aynı zamanda cerrahi olarak alınabilmektedir.

Meme ucu ve meme başı yerlerinin yükseltilmesi: Meme uçları ve meme başı (meme uçlarını çevreleyen koyu renkli deri) konumlarının yükseltilmesi gerekiyorsa ilave kesilere ihtiyacınız olacaktır. Meme başının üst kısmı etrafındaki kesiler çok fazla yükseltme gerekmeyecekse yeterli olmaktadır. Daha fazla kaldırma ve sıkılaştırma gerekiyorsa, meme başından meme altı kıvrımına uzanan dikey bir yara izi bırakan, meme başı boyunca devam eden bir kesi gerekli olabilir. Önemli miktarda fazlalık derinin alınması gereken durumlarda (aşırı kilo kaybı yaşayan kadınlarda olduğu gibi), meme altına yatay olarak uzanan, doğal meme kıvrımını izleyen üçüncü bir kesi gerekebilir. Eğer meme uçlarınızın da dikleştirilmesi gerekiyorsa, meme uçlarınız ve meme başlarınız alt dokulara tutturulacak ve böylece emzirme kabiliyeti korunacak ve his kaybının önüne geçilecektir.

Estetik plastik cerrahınızın ve diğer tüm personelin hedefi, ameliyat deneyiminizin mümkün olduğunca kolay ve konforlu olmasının sağlanması yanında ayrıca en doğal ve en güzel sonuçlara ulaşmanızı sağlamaktır.

Ne Tür Seçeneklerim Vardır ?


Plastik cerrahınızla iletişiminizin iyi olması, istediğiniz sonuçlara ulaşabilmeniz için önemlidir. İsteklerinizi açık biçimde anlatmanız, cerrahınızın doğru seçenekleri önermesini sağlayacaktır. Konsültasyonunuz sırasında cerrahınız ile birlikte aşağıdaki hususları görüşürsünüz:

Ne tür implantlar kullanılacak?

 • Salin-dolgulu meme implantları steril tuzlu suyla doldurulmuştur. Önceden belirlenen bir boyutta doldurulabilir veya implant boyutunda küçük değişiklikler yapabilmek için ameliyat sırasında doldurulabilir.
 • Silikon-dolgulu meme implantları yumuşak, elastik jelle doldurulmuş olup birçok farklı boyutta kullanıma hazırdır. Tüm silikon meme implantları önceden doldurulmuş olup implant yerleştirilmesi için daha uzun bir kesiye gerek duyulur.
 • Kohezif jel silikon implantları, ayrıca “gummy bear” veya “form stable” implantlar olarak da bilinir, kohezif jelle doldurulmuş olup, bunları geleneksel silikon implantlarından daha kalın ve sıkı hale getiren çapraz bağlı silikon moleküllerinden yapılmıştır. Böylece şekillerini daha iyi koruyabilmektedirler. Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılabilmeleri için FDA tarafından 2012’de onaylanan bu implantlar dünyanın büyük kısmında 1992’den beri kullanılmaktadırlar.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun