Kaş Kaldırma

Kaş kaldırma, alın gerdirme veya browplasti olarak da bilinir

Kaş kaldırma veya alın gerdirme işlemleri, yer çekiminin etkilerini tersine döndürür ve alın derinizin, üst göz kapaklarınızın ve kaşlarınızın daha genç bir görünüme sahip olması için alnınızdaki yumuşak derileri sıkılaştırır. Farklı yerlerde farklı uzunlukta kesiler, hatta bazen endoskop kullanılan çeşitli kaş kaldırma teknikleri vardır. İdeal görünümlü kaşın ortası kalkıktır. Kaşın iç köşesi, burnun üst yan çizgisinin üzerinde olmalıdır. Dış köşesi de göz dış köşesinin bittiği yerde olmalıdır. Gözün dış köşesi ile göz yuvarlağı arasındaki çizginin tam ortasının üst kısmı ise kaşın en yüksek olduğu kısımdır. Yaşla birlikte kaşların düz veya yatay bir hal alması normaldir. Kaşlarınızın sarkık olması yüz ifadelerinizi etkiliyorsa, yüzünüzün üst kısmını gençleştirmek için kaş kaldırma testi yapmanın zamanı gelmiş demektir. Her yıl, binlerce kişi başarılı kaş kaldırma ameliyatı geçirmekte ve sonuçlardan da memnun kalmaktadır.

Kaş Kaldırma İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Neden kaş kaldırma işlemini isteyebileceğinize dair bazı ortak sebepler aşağıda verilmiştir:

 • Kaşlarınızın dış kısımları üzgün bir ifade veriyor.
 • Kaşlarınız aşağı sarkınca kızgın görünüyorsunuz.
 • Gözlerinizin arasında sert çizgiler var.
 • Bayansanız ve yaşınız nedeniyle sarkan dokudan dolayı yüzeyi kapalı olduğundan üst göz kapağınıza makyaj yapamıyorsanız.
 • Yavaşça kaşınızın üzerindeki deriyi iyi bir konuma doğru çekerseniz ve üst göz kapağındaki fazlalık derinin büyük kısmı kapanırsa, kaş kaldırma işlemi sizin için uygun olabilir.
 • Kaş kaldırma işleminde sarkık üst göz kapakları, kaşlar kaldırılır ve alın kırışıklıkları ve sert çizgiler düzeltilir.
 • Ameliyat sonrasında, daha taze bir görünüm elde edilecek şekilde kaşlarınız yükseltilecek alnınız düzleştirilecektir.

Kaş kaldırma işlemine karar veren birçok kişi aynı zamanda yüz gerdirme, göz kapağı ameliyatı ve dolgu da yaptırmaktadır.

Kaş Kaldırma İşleminin Avantajları

 • Göz kapağının üstünde yeralan düşük veya sarkık kaş yeninden konumlandırılır
 • Kaşlar daha iyi ve genç görünür
 • Daha mutlu, dost canlısı ve daha cana yakın görünürsünüz

Kaş Kaldırma İşleminin Dezavantajları

 • Bu işlemin isteklerinizi elde etmenizi sağlayıp sağlamayacağı sadece tecrübeli bir kurul onaylı plastik cerrah tarafından belirlenebilir.
 • Sonuçlar için kaş kaldırma tekniği seçimi çok önemlidir, bu yüzden işlem başarısı, tedaviyi yapan uzmana bağlıdır.
 • Kaş kaldırma işlemi gözaltı torbalarını veya kaz ayaklarını iyileştiremediğinde ayrıca blefaroplasti (göz kapağı ameliyatı) de yaptırmanız gerekebilir.

Kaş Kaldırma İşlemi Nasıl Uygulanır ?

Kaş kaldırma işlemleri, açık tekniklerden, daha karmaşık kısa kesilerden ve endoskopik tekniklerden gelişmiştir. Kaş kaldırma işleminde genellikle kafa derisi üzerine kesi yapılır, ancak bazen kesiler alında ve/veya üst göz kapağında da yapılabilir.

 • Açık kaş kaldırma: Cerrahınız, ya saç hattı etrafında ya da alındaki kıvrımlardan birini etrafında alın boyunca uzun bir kesi yapar ve alttaki dokuların üstünden deriyi kaldırır. Cerrahınız daha sonra kasları gevşeterek yağı alır. Ardından tüm fazlalık deriyi çıkartarak kalan deriyi aşağı iter ve kaşı yeni yerine diker. Kaş kaldırmayı tanımlamak için kullanılan diğer ifadeler klasik, koronal ve trikopitik kaş kaldırmadır.
 • Endoskopik kaş kaldırma: Cerrahınız, kafa derisindeki birkaç küçük kesiden bir endoskop sokar (ucunda bir video kamera olan uzun, ince bir tüp). Bu sayede cerrahınız, alnınızın çeşitli iç yapıları üzerinde çalışma ve bunları görme imkanı kazanır. Endoskopik teknik, oldukça küçük kesilere gerek duyar, ancak tüm hastalar bu teknikten faydalanamayabilir.
 • Sınırlı kesili teknik: Bu melez teknik endoskopik değildir ve sınırlı miktarda kesi kullanılır. Endoskop kullanmadan doğrudan görerek kaşların dış kısımlarını kaldırmak için koronal teknik kesisinin uçlarının küçük kısımları kullanılır. Kalan yara izleri, kel erkeklerde daha az şakak bölgesi saçı kalmasına rağmen şakak bölgesi saç çizgisinde gizlenebilir. Bu işlem kaşın merkez alanını belirlememesine rağmen, “kazayağı” olarak bilinen gözlerin etrafındaki kırışıklıklar azaltılabilir. Birçok kaş kaldırma işlemi üst brakioplasti ile gerçekleştirildiği için, üst göz kapağı kesileri, kaşlar arasındaki sert çizgileri tedavi ederek kaş kaldırma işlemini tamamlamak ve kaşların iç kısmını yükseltmek için kullanılır.

Kaş kaldırma işleminizin türü, yüz özelliklerinize ve estetik tercihlerinize göre olacaktır. Estetik plastik cerrahınızın ve personelin amacı size en iyi sonuçları elde etmeniz konusunda yardımcı olmak ve ameliyatınızın mümkün olduğunca kolay, güvenli ve rahat geçmesini sağlamaktır.

Seçeneklerim Nelerdir ?

Fazlalık göz kapağı derisi, sarkık üst göz kapakları ve sarkık kaşlar bazı hastalarda sık görülür. Bu üç sorun tam olarak ele alınmadan iyi ve işlevsel sonuçlara ulaşmak mümkün değildir. Plastik cerrahınız, saç çizgisi ve saç stili tercihlerinizi göz önüne alarak sorununuzu değerlendirecek ve en az yara izi ve en iyi estetik sonuçları elde etmek için bir öneri ortaya koyacaktır. Ancak cerrahınız diğer seçenekleri de kullanabilir. Bazı temel esaslar aşağıda verilmiştir:

 • Hafif-orta dereceli kaş sarkıklığı ve yatay kırışıklıklarınız varsa, endoskopik kaldırma iyi bir seçim olabilir.
 • Derin kırışıklıklarla birlikte kaş sarkması sorununuz varsa, koronal alın kaldırma en uygun seçim olabilir.
 • Geniş bir alnınız varsa, ilerde saç çizginizi yükseltmekten kaçınmak için deri altı kaldırmayı tercih edebilirsiniz. Bu işlemde kesi saç çizgisinin yakınında olup, saçla kapatılabilecek görünür yara izleri kalır.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun