Karın Germe

Karın germe ameliyatı veya abdominoplasti gevşek, fazlalık deriyi alarak ve karın duvarındaki kasları sıkılaştırarak karnınızı düz hale getirebilir. Ayrıca alt karın bölgesindeki çatlakların hepsi olmasa da büyük kısmı giderilebilir. Doğum, aşırı kilo kaybı veya vücut şeklini bozan, kas zayıflığıyla birlikte gelen gevşek karın gibi sorunlar için oldukça popülerdir. Birçok hasta, bu işlemin bir sonucu olarak özgüvenlerinin arttığını belirtmiştir.

Karın Germe Ameliyatına Ne Zaman Karar Vermek Gerekir ?

 

 • Karın bölgenizde diyet veya egzersizle düzelmeyen çatlaklar, fazlalık cilt veya yağlanma varsa,
 • Karnınızın şekli doğum veya aşırı kilo kaybı nedeniyle bozulmuşsa,
 • Karnınızın çıkık olmasının çirkin bir görüntü olduğunu düşünüyorsanız,
 • Özgüveniniz mide hatları nedeniyle zayıflamışsa,

karın germe ameliyatına karar verebilirsiniz. Kadınlar genelde bu işlemin yanında liposuction ve alt vücut germe işlemi de yaptırmaktadır.

Karın Germe Ameliyatının Avantajları Nelerdir ?

 • Karın germe ameliyatıyla karnınız düz hale gelecektir.
 • Kıyafetlerinizin içinde ve mayonuzda daha iyi görüneceksiniz.
 • Daha genç görünen bir vücuda sahip olursunuz.

Karın Germe Ameliyatı İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Diyet ve egzersiz yaparak sürekli efor sarf etmenize ve tartıda kilonuzun azaldığını görmenize rağmen vücudunuzda sarkmaların ve karnınızın çıkıklığının ortadan kalkmadığını görebilirsiniz. Neden karın germe ameliyatına girmeyi isteyebileceğinize dair bazı ortak nedenler aşağıda verilmiştir:

 • Çeşitli nedenlerden dolayı karın derinizde sarkma, karın kaslarınızda zayıflık varsa,
 • Kilonuz istikrarlıysa. İnce bireyler, alt karın bölgesinde yağlanma ve gevşek deri şikayetleri tedavisi için en iyi adaylardır.
 • İç organlarınızın etrafında yüksek oranda karın içi yağ varsa, karın germe işlemine karar vermeden önce kilo vermeniz, incelmeniz gerekebilir.
 • Çocuk sahibi olmayı artık düşünmüyorsanız. Abdominoplasti sırasında tamir edilen kaslar doğum sırasında tekrar ayrılabilir.
 • Daha önceden gerçekleştirilen herhangi bir karın ameliyatından kalan dahili ve harici yara izleri, bu ameliyat için iyi bir aday olmanızı engelleyebilir.

Eğer genel sağlık durumunuz iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu işlem için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir ?

 • Cerrahınız karnınızı, kesi yerlerini, göğüs merkezini ve yeniden konumlandırılan göbeğin konumunu göstermek için işaretleyecektir.
 • Bir lokal anestezil solüsyonu ve kan damarlarını daraltarak kanamayı kontrol eden bir solüsyon enjekte edilecektir.
 • Karnınız üzerinde bir kaç bölgede kesi işlemleri yapılacaktır.
 • Cerrahınız, karın duvarından göğüs kafesine doğru deriyi gevşetecek ve ardından daha sıkı bir konuma çekmek için dikişleri karın kaslarınızın fasyalarına yerleştirecektir. Bu aşama, ameliyatın kas tamiri yapılan safhasıdır.
 • Karın kaslarınız dikildikten sonra, cerrahınız fazlalık yağı liposuction ile veya başka bir yöntemle alır. Karın deriniz böylece kesi çizgisi üzerinde gerilir ve fazlalık deri alınır.
 • Sonra, cerrahınız göbeğinizin konumunu işaretler. Göbek etrafındaki derinin yeri değişmiş olmasına rağmen, göbek neredeyse aynı yerinde durur. Cerrahınız katlanmış deride bir delik açar ve göbek etrafında dikişleri yerleştirir.
 • Kesileri kapatmak için cerrahınız, steril bantlar, doku yapıştırıcıları ve zımba kullanacaktır.

Estetik plastik cerrahınızın ve personelin amacı size en iyi sonuçları elde etmeniz konusunda yardımcı olmak ve ameliyatınızın mümkün olduğunca kolay, güvenli ve rahat geçmesini sağlamaktır.

Karın Germe Ameliyatından Sonraki İyileşme Süresi

Karın germe ameliyatında iyileşme süreci altı ay ya da daha fazla sürebilir. İlk birkaç günde, ağrı yönetimi ve komplikasyonlardan kaçınmanız çok önemlidir. İlk hafta en zor hafta olacaktır. Ayrıca iki üç hafta daha benzer sorunlarla karşılaşacaksınız. Birkaç ay geçtikten sonra, ameliyatınızın estetik sonuçlarını görmeye başlarsınız. İyileşme sürecinin uzunluğunun kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği unutulmamalıdır.

Sonuçlarım Ne Kadar Süre Kalıcı Olacak ?

Yeni bir gebelik durumunun veya kilo alımının engellenmesi, sonuçlarınızı kalıcı kılar. Ancak plastik cerrahınız normal yaşlanmanın etkilerini durduramaz. Deri gerildiğinde, zaman içinde yaşla birlikte çok olmamakla birlikte yine de gevşeyecektir. Bununla birlikte karın germe işleminden sonra önemli miktarda kilo alır ve verirseniz, karın derisi, karın bölgesinin şeklini bozacak şekilde esneyebilir. Aynı şekilde hamile kalırsanız da karnınız tekrar gevşeyecektir. Bu nedenle karın germe işleminden önce çocuk yapmayı düşünmüyor olmanız önemlidir. Kilo vermeyi düşünüyorsanız bunu ameliyattan önce yapmanız en iyisi olacaktır.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun