Kalça Büyütme

Ayrıca popo büyütme veya popo implantları olarak da bilinir

Kalça büyütme, kalkık ve güzel bir görünüm vererek kalça bölgesini iyileştiren ve yeniden şekillendiren bir işlemdir. Biçimli kalçaların kadınsılığın ve cinselliğin bir sembolü halini almasıyla birlikte son on yılda bu işlem dünya çapında giderek popüler hale gelmiştir. Kalça büyütme ve yeniden şekillendirmede en sık kullanılan yöntem, vücudun kendi yağ dokusunun kullanıldığı yağ grefti (halk arasında Brezilyalı poposu yapma olarak bilinir) veya popo implantlarıdır.

Kalça Büyütme İşlemi İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Neden kalça büyütme işlemini isteyebileceğinize dair bazı ortak sebepler aşağıda verilmiştir:

 • Kalçalarınız vücudunuza göre çok küçük ve daha dengeli bir görünüme sahip olmak istiyorsunuz.
 • Kilo kaybı ve yaşlanma nedeniyle kalçalarınız gevşemiş, sarkmış veya düzleşmiş.
 • Kıyafetleriniz ve mayolarınız vücudunuzda iyi durmuyor.
 • Kalçalarınızın büyüklüğü veya şekli canınızı sıkıyor ve daha kıvrımlı olmalarını istiyorsunuz.

Eğer genel sağlık durumunuz iyiyse, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, kalça büyütme işlemi için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır.

Kalça büyütmeye karar veren birçok kişi aynı zamanda karın germe, bacak germe, liposuction veya meme büyütme de yaptırmaktadır.

Kalça Büyütme İşleminin Avantajları

 • Kıyafetleriniz ve mayolarınız daha iyi uyacak.
 • Vücudunuz daha biçimli ve orantılı görünecek.
 • Kalçalarınız daha sağlam, yuvarlak ve kalkık olacak, daha genç ve kıvrımlı bir görünüşe kavuşacak.

Kalça Büyütme İşleminin Dezavantajları

 

 • İmplantların ameliyattan sonra kaydırılması veya asimetriye neden olan yağın bir kısmının tekrar emilmesi gerekebilir.
 • Çok inceyseniz ve önemli ölçüde büyütme istiyorsanız, arzu ettiğiniz büyüklüğe ulaşmak için implant taktırmanız gerekebilir.
 • Ameliyat sonrası şişliklerden ötürü, ameliyat sonuçlarının tamamen görülebilmesi üç ila altı ay kadar sürebilir.

Kalça Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Kalça büyütme ve otolog yağ transferi (vücudunuzun kendi yağ dokusunun kullanılması) için en popüler yöntemlerden ikisi Brezilyalı poposu yapma ve ilave kıvrımlar için yağ transferiyle veya yağ transferi olmadan gluteal (popo) implant ameliyatı olarak bilinir.

Otolog yağ transferi

Bu işlemde, vücudunuzdaki bir alandan yağ alınarak kalça büyütme için kullanılır.

 • Emme tüplü (kanül) liposuction işleminde, karın bölgesi, popo, sırt ve bacak gibi aşırı doku birikimi olan bölgelerden yağ alınır.
 • Daha sonra bu alınan yağ, yağ transferi için bir işlemden geçirilir.
 • Yağ, kanüllere bağlı şırıngalar kullanılarak tekrar enjekte edilir.
 • Yağ enjeksiyonu için genelde üç küçük kesi gerekir. Ancak bu kesi yerleri kıyafetlerle kolayca gizlenebilir.
 • Kalça büyütmek ve şekillendirmek için kalan yağ dokusunun daha pürüzsüz, daha düzgün bir hale getirmek amacıyla ileri geri giden kanülle, birçok katmanda yağ grefti yapılır.
 • Liposuction kesileri dikişlerle kapatılır.
 • Ameliyattan hemen sonra drenler yerleştirilerek kompresyon giysileri giydirilir.

Popo İmplantları

İmplantlar özellikle sınırlı miktarda yağ dokusu olan hastalar için olmakla birlikte düz veya az belirgin kalça tedavisinde uygundur. Aşırı kilo kaybı sonucunda oluşabilen sarkık kalçaların tedavisinde etkili değildir.

 • Bu işlemle yumuşak, şekillendirilmiş bir silikon implant doğal kalça kıvrımı içinde gizlenmiş bir kesi yardımıyla yerleştirilir veya alternatif bir kesi yeri kullanılır. Plastik cerrahınız, konsültasyonunuz esnasında bu kesi yerleri hakkında size ayrıntı bilgi verecektir.
 • İmplant, leğen kemiği üzerinde ve büyük kalça (gluteal) kasının altında bir cep içine yerleştirilir.
 • Ameliyattan hemen sonra kesiler dikişlerle kapatılır, drenler yerleştirilerek kompresyon giysileri giydirilir.

Kalça Büyütme Ameliyatında Seçeneklerim Nelerdir ?

Kalça büyütme için iki temel yaklaşım vardır; otolog yağ transferi (Brezilyalı poposu yapma) ve kalça implant ameliyatı. Cerrahınız estetik tercihlerinize ve vücut şeklinize göre uygun yaklaşımı önerecektir. Yağ grefti kalçalarınızın yeniden şekillendirilmesinde mükemmel bir yöntem iken, kalçalarınızın daha yuvarlak bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız kalça implantları da tercih edilebilir. Kalça bölgenizde çok miktarda yağ yoksa, implant kullanımı sizin için daha uygun olabilir, ancak aşırı kilo kaybı sonrasında kalçalarınızda sarkma varsa, yağ grefti veya yağ ve implant ameliyatının bir kombinasyonu daha etkili olabilir.

Silikon Enjeksiyonları - Hasta Güvenliği Uyarısı

Silikon enjeksiyonu, kalça büyütme için güvensiz ve kabul edilemez bir seçenektir. Bu enjeksiyonlar genelde lisanssız kişiler tarafından yapılmaktadır ve kesinlikle kaçınılması gerekir. Kalça büyütme işlemi yaptırmak istiyorsanız her zaman kurul sertifikalı bir plastik cerraha danışınız.

Ameliyat Gününde Ne Bekleyebilirim ?

Kalça büyütme ameliyatınız ayakta tedavi uygulanan akredite bir hastanede veya ofis bazlı bir ameliyathanede gerçekleştirilebilir. Cerrahınız, işleminizin ayrıntılarını temel alacak şekilde ameliyatınızın ne kadar süreceğine dair bir tahminde bulunacaktır. Kalça büyütme ameliyatı genellikle iki üç saat içinde tamamlanır, ancak bazı durumlarda daha da uzun sürebilmektedir.

 • Cerrahi işlem süresince rahatınızın sağlanması için ilaç alacaksınız.
 • Sedasyonla birlikte lokal anestezi bir seçenek olabilir ancak genel anestezi bu işlem için daha sık kullanılmaktadır.
 • Kalça büyütme ameliyatı sırasında emniyetiniz için, kalp, kan basıncı ve kanınızdaki oksijen dolaşımının takip ve kontrol edilmesi için birçok monitör kullanılır.
 • Cerrahınız, ameliyat öncesi sizinle görüştüğü ameliyat planını uygulayacaktır.
 • Kalça büyütme ameliyatı sonrasında yakından izleneceğiniz bir müşahede alanına alınacaksınız. Dren takılabilir. Yağ transferinden sonra liposuction alanının üzerinde ve kalçalarınızın üstünde kompresyon giysileri olacaktır. Kalçalarınızı desteklemek için bir cerrahi giysi de giyeceksiniz.
 • Acil müdahale gerektiren bir durumunuz olmadığı konusunda siz ve plastik cerrahınız mutabık kalırsa, kısa bir süre müşahede altında kaldıktan sonra taburcu edilebilirsiniz.

Kalça Büyütme Ameliyatından Hemen Sonra

Cerrahınızın kanülü yerleştirdiği kesiler veya implantlardan birkaç gün sıvı gelebilir. Boşaltım tüpleri genelde sıvının yaradan uzaklaşmasını sağlayan kanallara yerleştirilir.

Kalça bölgenizi kaplayacak şekilde sıkı giysiler giymelisiniz. Doktorunuz genelde birkaç hafta giymeniz gereken bu giysileri ne kadar süre giyeceğinizi belirtecektir. Bazı doktorlar bu giysileri kendileri verirken bazıları ise ameliyattan önce satın almanızı söyleyebilirler.

Anestezinin etkisi geçtiğinde biraz ağrı hissedebilirsiniz. Ancak ağrılar çok şiddetliyse ve geçmiyorsa derhal doktorunuza başvurmanız gerekir. Ayrıca ameliyattan sonra kızarıklık ve şişlik de görülecektir. Eğer ağrı, kızarıklık ve şişlik şikayetlerinizin normal veya bir sorun belirtisi olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza başvurunuz.

Kalça Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci

Cerrahınızın verdiği tüm hasta bakım talimatlarına uymanız hayati önem taşımaktadır. Bunlar, yerleştirilmişse dren bakımı, verilen bir antibiyotiğin kullanımı ve yapacağınız bir aktivitenin güvenli olup olmadığı ile ilgili bilgileri içerecektir. Cerrahınız ayrıca yaşayacağınız normal semptomlarla ve potansiyel komplikasyon belirtileriyle ilgili ayrıntılı talimatlar da verecektir. İyileşme sürecinin uzunluğunun her birey için değişkenlik gösterdiğinin bilinmesi önemlidir.

İlk 2 Hafta

 • İyileşme süreci, yürüme, koşma ve oturma için kullanılan vücut bölgesi işlem gördüğü için normalden uzun ve ağrılı geçecektir.
 • Kalça kaldırma ameliyatından sonraki ilk günde yatakta kalmanız, kompresyon giysilerini çıkarmamanız ve iyi bir sirkülasyon için düzenli olarak ellerinizi ve ayaklarınızı hareket ettirmeniz istenir.
 • Eve giderken veya ilk ameliyat sonrası muayeneye gelirken, kalçalarınız üzerine baskı olmaması için arabanın arka koltuğunda karnınızın üstüne uzanmanız istenecektir. Bu pozisyona ayrıca hareket etmeniz ve ilk 3 günde bir yere gitmeniz durumunda da uyulmalıdır.
 • Ayrıca uyurken, televizyon seyrederken ve kitap okurken de karnınızın üstüne veya yan dönerek yatmanız gerekmektedir.
 • İyileşme sürecinde kalça bölgesinde, karın ve uyluk bölgelerine yayılabilecek az miktarda şişlik ve morluk hissedebilirsiniz. Bu durum normal olup birkaç gün veya hafta sonra geçecektir.
 • Kalça bölgenizde ağrı veya sancı olabilir. Ancak bu ağrılar genelde birkaç gün içinde geçer. Ağrılar için ağrı kesici verilebilir.
 • Drenler, sıvı birikimini gidermek ve kesilerden gelen sızıntıları almak için birkaç gün yerlerinde kalacaktır.
 • Drenler yerlerinde kaldığı sürece kullanmanız için antibiyotik verilecektir.

İlk on gün (tuvalet ihtiyacı hariç) oturmanız yasaktır. Bu süre geçtikten sonra yumuşak bir yastığı altınıza alarak, yastık kalçanıza temas etmeyecek, kalçanız boşlukta kalacak şekilde oturabilirsiniz. Zira yeni şekillendirilmiş kalçalarınız üzerinde baskı olmaması gerekmektedir.

2 – 8 hafta

 • En az sekiz hafta boyunca kalçalarınıza doğrudan basınç uygulamamanız gerekir. Bu süre içinde altınızda yastık olmadan oturmanız yasaktır.
 • Altı ila sekiz hafta boyunca içlik giymelisiniz.
 • Kalça büyütme işleminin nihai sonuçları, oluşan şişlikler yüzünden belli olmayabilir. Şişlikler geçince, bazen üç ila altı ay sürebilir, gerçek sonuçlarınız görünür olacaktır.
 • En az üç ay boyunca yeni kıyafet almaya gitmemeniz tavsiye edilir.
 • Yağ greftinden sonra, işinize dönebilir, araba sürebilir veya on on dört gün sonra sinemaya gidebilirsiniz. Ancak kalçalarınıza basınç uygulamamak için otururken yastık kullanmanız gerekir. Sekiz hafta sonra ise normal faaliyetlerinize devam edebilirisiniz.
 • İmplant ameliyatından sonra, işinize iki üç hafta sonra geri dönebilirsiniz. Ancak kalçalarınıza basınç uygulamamak için otururken yastık kullanmanız gerekir. Ameliyattan sonraki üçüncü haftada oturabilir, araba kullanabilir (yastık kullanarak) ve germe egzersizleri yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak, yara komplikasyonları oluşursa, spor salonuna tekrar gitmeden üç dört hafta daha beklemeniz gerekebilir.

Sonuçlar Ne Kadar Kalıcı Olur ?

Normal şartlar altında kalça büyütme ameliyatının sonuçları uzun ömürlüdür.

Başarılı bir yağ transferi kalça büyütme işleminden sonra, kalan yağ aynı yerde hayat boyu duracaktır. Vücudunuzdaki dokuların kalanı gibi bu yağ da büyüyecek ve sizinle birlikte yaşlanacaktır. İmplant yerleştirilmişse, bunların sonradan bir kombinasyon oluşmadığı sürece alınmaları gerekmez.

Bu işlemde kalça hatlarınızın ve şeklinizin iyileşmesine rağmen, bu yeni görünümü koruyabilmek için hayat tarzınızda gerekli değişiklikleri yapmanız gerekmektedir. Günlük rutininize sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı eklemeniz, yeni görünümünüzü korumanıza yardımcı olacaktır.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun