Jinekomasti

Erkeklerde meme küçültme olarakta bilinir. Jinekomasti tedavisinin amacı, normalden büyük olan, göğüslerinden utanan erkeklerde meme boyutunu küçültmektir.Birçok erkeğin gelişme çağında karşılaştıkları bu durum, kalıcı hale geldiğinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak sorunlara yol açabilmektedir.

Jinekomasti tıpta bir hastalık olarak kabul edilmiştir çünkü bu durum karşılaşan bireylerde psilojik bozukluklara ve özgüven eksikliğine yol açmaktadır. Bu yüzden meme büyümesi rahatsızlığı çeken erkeklere psikolojik danışman eşliğinde bir tedavi uygulanmaktadır.

Jinekomasti Neden Kaynaklanır ?

Bu hastalık nedeni ile hastaneye başvuran erkeklere, obezite ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak vücutta oluşan deformasyon tanısı konulmaktadır. Ancak bazı ilaçlar ile tiroid gibi hormonal sistemi etkileyen hastalıklar  meme büyümesine yol açabilmektedir.

Jinekomasti Tedavisine Ne Zaman Karar Vermek Gerekir ?

Topluluk içinde gömleğinizi çıkarmaya, yüzmeye, spor yapmaya veya bir spor salonunda egzersiz yapmaya isteksizseniz,
Genel vücut oranlarınızı iyileştirmek istiyorsanız,
Büyük göğüslerle ilgili psikolojik sorunlarınız varsa
Jinekomasti tedavisine karar vermeniz kolaylaşır.

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri

Jinekomasti düşüncesi ile gelen hastaların şikayetleri doktor tarafından dinlenir ardından büyümenin nedenini öğrenebilmek için hormon testi yapılır.

Doktorun tanısının ardından hasta ile cerrahi müdaheleye karar verilirse randevu ayarlanır. Anestezi esnasında herhangi bir sorun meydana gelmemesi için anestezi uzmanları hastayı muayene eder. Hastanın ameliyat sonrasında fiziksel durumunun kusursuz görünmesi için her hastaya göre ayrı yapılan çizimlerden sonra sıra yağ dokusunun alınmasına gelir. Bu noktada farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Doktor ile hastanın belirlediği tedavi yöntemine göre hastanın göğüs bölgesinde minik kesiler açılır. Dokular alındıktan sonra iz kalmayacak şekilde dikilerek göğüs bölgesi bandajla sarılır.

Uzman doktorlar tarafından hastalığın durumuna göre ortalama 2 saat içerisinde ameliyat başarıyla sonuçlandırılır.

Jinekomasti Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyatın ardından hastanın genellikle 1-2 gün dinlenmesi tavsiye edilir ve hasta yürüyebilir durumdadır. Ağrı ve acı hissedilmez. Doktor tavsiyesi ile dikişlere zarar gelmemesi için ilk bir kaç gün katı yemek yenmesi tercih edilmez. Tedavinin uygulanmasından sonra 3 hafta korse takılması zorunludur. Ameliyattan 1 hafta sonra hastalar gündelik hayatına tamamen dönebilir fakat ameliyat bölgesini zorlayacak fiziksel aktivitelerden kaçnılması istenir.

İz kalmaması için doktorun tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalı ve doktorun belirlediği süre boyunca göğüs bölgesi doğrudan güneş ışığına maruz bıralmamalıdır. Düzenli olarak kontollere gidilmelidir.

Ameliyatın ardından jinekomasti nadir olarak tekrarlanmaktadır. Dikkat edilirse kalıcı olarak çözülebilir ancak kilo artışı meydana gelirse sarkma ihtimali bulunmaktadır.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun