Dudak Dolgusu

Güzel, dolgun dudaklara sahip olmak genelde sağlığınızın iyi olduğunun, güzel ve genç olduğunuzun bir işareti olarak kabul edilir. İster doğuştan ince dudaklara sahip olun ister yaşlanma nedeniyle dudaklarınız incelsin, dudak dolgunlaştırma için birçok yöntem vardır. Daha kalıcı bir çözüm için dudak implantları ve diğer cerrahi işlemler de uygulanabilir. Diğer seçenekler dudak kaldırma, vermillion hattı (dudak) advansmanı ve kalıcı makyajdır. Her yıl, binlerce kişi başarılı dudak dolgunlaştırma operasyonu geçirmekte ve sonuçlarından memnun kalmaktadır.

Dudak Dolgusuna Ne Zaman Karar Vermem Gerekir ?

 • Dudaklarınız her zaman gülümserken kaybolacak kadar ince olmuşsa,
 • Dudaklarınız yaşınızdan ötürü incelmiş ve dudak dolgunluğundan memnun değilseniz,
 • Dudaklarınızın görünümünden hoşlanmıyorsanız,
 • Dolgun dudaklara sahip olmanız yüzünüzü dengelemeye yardımcı olacaksa,

dudak dolgusu işlemi için karar vermenize yardımcı olacak etkenlerdir.

Dudak Dolgusu Yaptırmanın Avantajları

 

 • Bazı dudak enjeksiyonları geçici olup tercihinize göre düzenlenebilir.
 • İmplantlar ve cerrahi müdahaleler kalıcı çözüm sunar.
 • Enjeksiyonlarda hızlı, bir günde iyileşme ve çoğu dudak cerrahisi işleminde bir haftalık iyileşme süresi vardır.

Dudak Dolgusu Yaptırmanın Dezavantajları

 

 • Geçici dudak dolgusu birkaç haftada bir enjeksiyona gerek duyar.
 • Dudak asimetrisi olasılığı vardır.
 • İmplantların alınması zordur.
 • Dudak dolgunlaştırma işlemi hakkında karar verme aşamasındaysanız, yukarıdakiler bu konudaki ilk üç avantaj ve dezavantajdır. Size en uygun olanın ne olduğuna karar vermek istiyorsanız, lütfen estetik plastik cerrahınıza danışınız.

Dudak Dolgunlaştırma İşlemi Nasıl Gerçekleşir ?

Dudak dolgunlaştırma için birçok yöntem vardır. Doktorunuz, estetik kaygılarınıza ve iyileşme zaman dilimine bağlı olarak size seçenekler sunacaktır. Uygun bir görünüm elde etmeniz için bu işlemlerden iki veya daha fazlasının uygulanması gerekebilir.

Enjeksiyon – Yağ Transferi

Yağ transferinde otolog yağ (kendi vücut yağınız), vücudunuzun farklı bir bölgesinden liposuction yöntemiyle alınarak dudaklarınıza enjekte edilir. Enjeksiyonlara istenen sonuçlar elde edilene kadar tekrar edilmesi gerekebilir.

Enjeksiyon – Dolgu

Doğal veya sentetik biyouyumlu malzemeden yapılan dolgular, dudak dolgunlaştırma işleminde yağ yerine kullanılırlar. Bir defalık uygulama genellikle istenen sonucu elde etmek için yeterlidir. Bununla birlikte sonuçlar geçici olabilir ve tekrar enjeksiyon gerektirebilir.

Ameliyat – Deri Aşılama

Ağız içine kesi atılarak cerrahi yöntemlerle dudakların ileriye itilmesi dudaklarda kalıcı bir büyüme etkisi yaratır. Bu işlemin ardından derinin alt katmanlarından alınan deri-yağ, ilave dolgunluk sağlayabilmek için mukoza altına (dudak mukozası) aşılanır.

Ameliyat – Vermillion ilerletilmesi

Bu işlemde, dudakların renkli kısımları boyunca kesi yapılarak, dudak hattı dışından bir kat deri alınır ve ardından dudak alanını arttırmak için renkli kısım kaldırılır.

Ameliyat – Dudak İmplantı

Dudak implantları küçük kesilerle ağız köşelerinin içine yerleştirilerek dolgun dudak görünümü oluşturulabilir. Birçok doğal ve sentetik implant seçeneği vardır. Cerrahınız sizin için hangi seçeneğin en iyisi olduğu hakkında sizinle görüşecektir.

Ameliyat – Dudak Kaldırma

Fazla derinin alınması ve dudakların kaldırılması, gevşek deri ve aşağı sarkık dudak gibi faktörlerin düzeltilmesine yardımcı olacaktır. Üst dudağı büyütmek için burun altına bir kesi yapılır ve dudakları dolgunlaştırmak için deri kısaltılır. Diğer kaldırma/germe teknikleri, dişlerin daha fazla ortaya çıkacağı bir biçimde üst dudağı kısaltabilir. Aşağı sarkık ağzı kaldırmak için ağız bölgesi üstünde küçük kesiler yapılır ve fazlalık deri alınır. Bu işlemde, dört beş gün sonra alınacak olan çok küçük dikişler kullanılır.

Dudak Dolgunlaştırma İşlemi Gününde Ne Bekleyebilirim ?

 • Cerrahi Olmayan Dudak Dolgunlaştırma İşlemi 

Dolgu enjeksiyonu ve kalıcı makyaj işlemleri – hazırlanma süresi ve iyileşme süresi kısa olduğu için kolayca uygulanabilir. Cerrah veya ilgili uzman işlem görecek bölgeyi tedavi için hazırlayacak ve duruma göre uyuşturucu krem uygulayacaktır. Çoğu durumda işlem bir saatten az sürer ve bir seansta taburcu edilirsiniz.

Yağ, kolajen ve diğer doğal veya sentetik malzemeler, hacim vermek için dudaklarınıza güvenle enjekte edilebilir.

 • Cerrahi Dudak Dolgunlaştırma

Ameliyatınız ayakta tedavi uygulanan akredite bir hastanede veya ofis bazlı bir ameliyathanede gerçekleştirilebilir. Çoğu işlem otuz dakika ila iki saat arasında tamamlanır.

 • Cerrahi işlem süresince rahatınızın sağlanması için ilaç alacaksınız.
 • Lokal anestezi veya intravenözlü sedasyon bazı durumlarda tercih edilmesine rağmen dudak dolgunlaştırma işleminiz sırasında genel anestezi kullanılır.
 • Cerrahınız öncesi sizinle görüştüğü ameliyat planını uygulayacaktır.
 • Yağ transferi ameliyatı olacaksanız, dudaklarınıza enjekte edilecek yağı almak için liposuction yapılır.
 • İşleminiz tamamlandıktan sonra yakından izleneceğiniz müşahede alanına alınırsınız. Ameliyat sonrasında dikişleriniz olabilir.

Acil müdahale gerektiren bir durumunuz olmadığı konusunda siz ve plastik cerrahınız mutabık kalırsa, işlem sonrasında taburcu edilebilirsiniz.

İyileşme Süreci

    1. Cerrahi Olmayan Dudak Dolgusu İşlemi

Cerrahi olmayan seçeneklerde (dolgu enjeksiyonu ve kalıcı makyaj) asgari düzeyde istenmeyen etki görülür. Zamanla azalacak olan hafif morarma ve şişlikler görebilirsiniz.

Doktorunuz sizinle normal iş ve aktivite seviyenize ne zaman geri dönebileceğiniz hakkında görüşecektir. Ameliyat sonrasında, siz ve refakatçiniz, aşağıdaki bilgileri de içeren ameliyat sonrası bakım hakkında ayrıntılı talimatlar alacaksınız.

     2. Cerrahi Dudak Dolgu İşlemi

 • Dolgunlaştırma İşleminden Hemen Sonra

Dudak dolgusu ameliyatı sonrasında bir veya iki gün için hafif şiddette rahatsızlıkla beraber şişlik ve morarma şikayetleriniz olabilir. Şişlik, ağrı ve morarmayı hafifletmek için ameliyat yerine soğuk tampon uygulanması faydalı olacaktır. Bir veya iki gün boyunca sıvı diyeti yapmanız gerekebilir. Büyük olasılıkla ameliyat gününde ayağa kalkabilir olacaksınız, ancak yine de dikkatli hareket etmeniz gerekecektir.

 • İyileşme Süresi Çerçevesi

Cerrahınızın verdiği tüm hasta bakım talimatlarına uymanız hayati önem taşımaktadır. Bunlar, yerleştirilmişse dren bakımı, kompresyon giysilerinin giyilmesi, verilen bir antibiyotiğin kullanımı ve yapacağınız bir aktivitenin güvenli olup olmadığı ile ilgili bilgileri içerecektir. Cerrahınız ayrıca yaşayacağınız normal semptomlarla ve potansiyel komplikasyon belirtileriyle ilgili ayrıntılı talimatlar da verecektir. İyileşme sürecinin uzunluğunun her birey için değişkenlik gösterdiğinin bilinmesi önemlidir.

 • İlk 2 Hafta

Bir hafta içinde işinize ve diğer normal faaliyetlerinize dönebilirsiniz fakat 10 gün boyunca hafif diyet yapmanız gerekebilir.

 • 2-8 Hafta

Dört ila altı hafta içinde dikişler alınacaktır; ağız içinde kalan sütürler (cerrahi iplikler) aynı süre içinde kendiliklerinden çözüneceklerdir. Bu süre içince fiziksel güç gerektiren aktiviteler yapabileceksiniz.

Sonuçlarım Ne Kadar Kalıcı Olur ?

Dudak dolgunlaştırma işlemi sonuçlarının ne kadar süre kalıcı olacağı, seçtiğiniz tedaviye ve bu tedaviye tepkinize bağlıdır.

 • Yağ enjeksiyonunda birden fazla enjeksiyon gerekebilir, ancak böylece kalıcı etkiye neden olabilir.
 • Dolgu enjeksiyonunda sonuçlar kullanılan dolgu malzemesine bağlı olarak değişir. Bazı dolguların etkisi üç ila altı ay sürerken bazılarının etkisi neredeyse bir yıl sürer.
 • Deri aşılama, dudak implantları, dudak kaldırma ve vermillion advansmanı oldukça kalıcı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun