Doğum Sonrası Estetik

Ayrıca hamilelik sonrası cerrahisi olarak da bilinir

Hamilelik sonrası anne estetiği, genellikle göğüs ve karın bölgesine yoğunlaşılarak hamilelik öncesi görünümünüze kavuşmanız için uygulanan estetik işlemlerin bir kombinasyonudur. Tipik bir anne estetiği işlemi, karın gerdirme, büyütme, kaldırma veya küçültme gibi bir meme işlemi ve bacaklarda, kollarda veya gövdede liposuction uygulanmasını içerebilir. “Anne estetiği” terimi yeni olabilir, ancak ilgili işlemler uzun süredir başarılı ve güvenli bir şekilde uygulanmaktadır.

Doğum Sonrası Estetik İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Anne estetiği, doğum ve yaşlanmayla ilişkili fiziksel değişimleri tersine çevirmek için tasarlanmıştır. Doğum sonucunda aşağıdaki özelliklere sahip olduysanız, anne estetiği yaptırmayı düşünebilirsiniz:

 • Sarkık, düzensiz memeleriniz var, meme hacminde azalma var, meme uçlarınız sarkmış ve meme başı çevreniz gerilmiş (meme uçlarını çevreleyen koyu renkli alan)
 • Memeleriniz doğum sonrasında vücudunuzun diğer kısımlarına oranla fazla büyümüş ve sırt ağrısı yapıyor
 • Karın deriniz gevşemiş ve çatlamış, beliniz ise incelmiş ve hatları belirsiz hale gelmiş
 • C-bölümünüz var ve ameliyat yaralarınızın etrafında yağlanma var
 • Kalça, bacak ve ayrıca belinizin yan kısımlarında yağ fazlalığı var
 • Yüzünüzde ve gözlerinizin etrafında erken yaşlanma işaretleri var.

Eğer genel sağlık durumunuz iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu işlem için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır.

Anne estetiği yaptırmaya karar veren birçok kadın aynı zamanda üst kol germe, yüz gerdirme ve genital bölge estetiği de yaptırmaktadır.

Doğum Sonrası Estetiğinin Avantajları

 

 • Daha genç görünümlü bir göğüs ve düz bir karın sahibi olursunuz
 • Kıyafetleriniz ve mayonuz daha iyi uyar
 • Daha genç görünümlü bir vücuda sahip olmanıza yardım eder

Doğum Sonrası Estetiğinin Dezavantajları

 • Meme implantlarınız varsa, bunların takip edilmesi ve muhtemelen değiştirilmesi gerekecektir
 • Bu ameliyatlardan sonra hamilelik durumunda sonuçlar olumsuz etkilenebilir
 • Bu ameliyatlardan sonra kilo alınması durumunda sonuçlar olumsuz etkilenebilir.

Anne estetiği hakkında karar verme aşamasındaysanız, yukarıdakiler bu konudaki ilk üç avantaj ve dezavantajdır. Size en uygun olanın ne olduğuna karar vermek istiyorsanız, lütfen estetik plastik cerrahınıza danışınız.

Doğum Sonrası Estetik Nasıl Yapılır ?

Anne estetiği bir prosedür olmaktan ziyade açıklayıcı bir terimdir, bu yüzden yapmanız gereken ilk şey, plastik cerrahınızla görüşüp hangi işlemleri yaptıracağınıza karar vermek olmalıdır. Aşağıda belirtilen işlemler, anne estetiğinde en çok yaptırılan işlemlerdir.

Karın Germe

Yağ, zayıf deri elastikiyeti, sarkık deri, kalçalardan kasık kemiğine uzanan bağ dokularının (fasya) ve karın kaslarının (rektus kasları) iç kuşaklarının gerilmesi sonucunda karın bölgesinde gevşeklik görülür. İç organları yerinde tutan iç kuşak, hamilelik veya kilo alımı ve mide çıkıklığı sırasında gerilir. Abdominoplasti gevşek, sarkık deriyi, yağı alarak bollaşmış fasyayı sıkılaştırır, çatlakları giderir ve alt karın bölgesinden göbeğe uzaman bölgedeki fazlalık deriyi alır.

Nasıl yapılır

Cerrahınız, yatay oval veya eliptik bir şekilde kasık kılları ve göbek arasındaki derinin büyük kısmını alacaktır.
Ardından karın kaslarını örten fasya dikişlerle sıkılaştırılır.
Göbek etrafındaki deri tekrar yerleştirilir ve göbek küçük bir kesi ve dikiş yardımıyla normal konumuna geri getirilir.
Normalde kalçadan kalçaya yapılan kesi, dikişlerle kapatılır. Bu esnada bikini çizgisindeki doğal kıvrım boyunca uzanan bir yara izi kalır. Bu yara izinin görünürlüğü ve uzunluğu değişkenlik gösterir.

Liposuction

Karın germe işleminde beliniz daraltılabilir, ancak kalçaların daraltılamaz. Liposuction bel çevrenizin ve kalçalarınızın daha iyi bir görünüme sahip olmasını sağlar, bu yüzden anne estetiği yapan cerrah büyük olasılıkla karın germe işlemiyle eş zamanlı olarak kalça ve bacaklar için liposuction yapılmasını önerecektir. Liposuction özellikle göğüs, uyluk, boyun, üst bacak ve diz bölgelerinde etkilidir.

Nasıl yapılır

 • Ameliyat esnasında kanamayı en aza indirme için epinefrin ve ağrıları kontrol etmek için de lokal anestetik madde enjekte edilir.
 • Anestezi yapıldıktan sonra cerrahınız yağ alınacak yerlerin yakınlarında küçük kesile yapacaktır.
 • Yağ içine tünel açmak için kesi içlerine ince, içi boş çubuklar (kanül) yerleştirilir.
 • Yağ alımından sonra pansuman ve kompresyon örtüleri uygulanacaktır.

Göğüs Dikleştirme

Meme dikleştirme veya mastopeksi işleminde sarkık, düzgün olmayan, hacim kaybına uğramış memeler, sarkmış meme uçları ve gerilmiş meme başları daha genç bir görünüme kavuşturularak tedavi edilir. Daha küçük, daha büyük veya daha yuvarlak memelere sahip olmak isteyen kadınlar, meme dikleştirmenin yanı sıra ayrıca meme büyütme veya meme küçültme işlemleri de yaptırmaktadırlar.

Nasıl yapılır

 • Genel anestezi ya da lokal anestezi ve intravenözlü sedasyonun bir kombinasyonu uygulanır.
 • Cerrahınız kesileri yapar. Mastektomi kesileri, fazlalık deri miktarına, meme uçlarının yerine, görünümünüze ve cerrahınızın önerilerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.
 • Kesiler yapıldıktan sonra cerrahınız meme dokusunu tekrar konumlandırır ve şekillendirir, ardından fazlalık deriyi alır.
 • Daha sonra, meme ucu ve meme başı daha genç bir yükseklikte tekrar konumlandırılır. (Meme uçları ve meme başlarının genellikle emzirme yeteneğinin korunması ve his kaybının önlenmesi için altta kalan dokulara tutturulduğu unutulmamalıdır.) Gerekirse, meme başı büyüklüğü fazlalık derinin alınmasıyla azaltılabilir.
 • Tüm bunlardan sonra cerrahınız kesileri kapatırken kalan deriyi sıkılaştıracaktır. Yeni şekillendirilmiş memeleri desteklemek için meme dokusunun derinliklerine dikiş atılır ve deriyi desteklemek ve kapanmasına yardımcı olmak için deri yapıştırıcıları ve/veya cerrahi bantlar kullanılabilir.

Göğüs Küçültme

Hamilelik sırasında memeleriniz genellikle dolgunlaşır ve daha büyük bir hal alır. Bazı kadınlarda memeler bu halde kalır. Bu değişiklik, memeleriniz orantısız bir şekilde büyük olmadığı, ağrımadığı, kötü duruşu olmadığı, döküntü, nefes problemi, iskelet bozukluklarına yol açmadığı veya özgüven kaybı yaratmadığı sürece iyi değişikliklerdir. Meme küçültme işlemi bu problemleri yağ ve glandüler dokuyu alarak, daha küçük ve daha hafif memelere sahip olacak şekilde deriyi sıkılaştırarak çözer.

Nasıl yapılır

 • Cerrahınız memelerinizin üstünde kesiler yapacak ve cerrahi olarak fazlalık deri, glandüler doku ve deriyi alacaktır. (Bazı durumlarda fazlalık deri eksizyonla birlikte liposuction yapılarak alınabilir. Meme boyutu fazlalık deriden ziyade yağ dokusu nedeniyle büyükse, liposuction tek başına da uygulanabilir.)
 • Cerrahınızın önerilerine bağlı olarak, intravenöz sedasyon veya genel anestezi uygulanır.
 • Size hangi kesi seçeneğinin en iyi şekilde uyacağına karar verildikten sonra, cerrahınız kesiyi yapacak, meme uçlarını konumlandıracak (orijinal kan ve sinir kaynağını korur) ve gerektiğinde meme başını deriyi eksize ederek azaltacaktır.
 • Ardından cerrahınız altta kalan meme dokusunu azaltacak, kaldıracak ve şekillendirecek ve daha küçük meme elde edilecek şekilde kesi yapacaktır. Yeni şekillendirilmiş memeleri desteklemek için meme içlerine dikiş atılır ve ardından deri dikiş, deri yapıştırıcıları ve/veya cerrahi bantlarla kapatılır.
 • Memeleriniz özel bir gazlı bezle sarılır. Ayrıca cerrahi bir sutyen de giymeniz gerekebilir.

Göğüs Büyütme

ayrıca büyütme mamoplastisi olarak da bilinir
Meme büyütme işleminde, silikon jel implantlar, salin implantlar veya yağ grefti kullanılarak meme boyutları arttırılır veya eski haline getirilir.

Nasıl yapılır

 • İmplant kullanılan meme büyütme işleminde cerrahınız kesi yapar, meme dokusunu kaldırır, göğüs/meme alanında bir cep açar ve buraya salin veya silikon jel implant yerleştirir.
 • Pektoral kas altındaki cebe yerleştirilen implant, meme dokusu ve göğüs duvarı arasında veya meme dokusu altında ve pektoral kasın üstünde yer alır.
 • Gazlı bir bandajla sarılır veya cerrahi kompresyon sütyeni takarsınız. Boşaltım tüpleri de ameliyat yerinde boşaltım yapılması için kısa süreli olarak kullanılabilir.

Ameliyattan Hemen Sonra

 • Genellikle bandajlarla sarılır ve tampon amaçlı giysi giyersiniz, ayrıca birkaç cerrahi dren yerleştirilmiş olur.
 • Anestezinin etkisi geçince biraz ağrınız olabilir. Eğer ağrılar dayanılmayacak gibiyse ve geçmiyorsa derhal doktorunuzla iletişime geçin. Ameliyat sonrasında ayrıca şişlik olacaktır. Bazı durumlarda şişliklerin geçmesi haftalar veya aylar sürebilir. Ağrı, kızarıklık ve şişlik şikayetlerinizin normal veya bir sorun belirtisi olup olmadığını anlamak için doktorunuzla iletişime geçin.

İyileşme Süreci

İşlemler birlikte uygulandığı için her biri için tek bir iyileşme süresi olacaktır. İlk hafta en zorlu hafta olacak ve iyileşmeniz yaklaşık iki ila üç hafta sürecektir. Bundan sonra, muhtemelen kendinizi oldukça iyi hissedeceksiniz, ancak altı hafta boyunca ağır kaldıramayacak durumda olacaksınız (çocuklarınızı kaldırmak gibi). Nelerin beklenebileceğiyle ilgili aşağıda daha fazla bilgi verilmiştir:

 • İyileşme süreci önemli olup ilk birkaç gün oldukça hassas geçecektir. Gerektiğinde rahatça ayağa kalkıp dolaşabilmeniz ve uyuyabilmeniz için ağrı kesici kullanımıyla ilgili cerrahınızla görüşebilirsiniz.
 • İşlemin karın germe bileşeni en çok rahatsızlık verenidir. Cerrahınızın talimatlarını dikkatlice uygulayın. İlk iki gün en rahatsız zamanlardır. Rahatsızlık genellikle 5-7 gün içinde azalır.
 • Tam olarak iyileşme altı hafta kadar sürer. Ameliyattan sonraki gün ayağa kalkabilir ve yavaşça yürüyebilir olmanız gerekir.
 • İlk haftanın bitimiyle birlikte evinizin etrafında yürümeniz gerekir, ancak hala araba kullanamazsınız.
 • Tüm dikiş ve drenler iki hafta içinde alındığında muhtemelen arabanızı sürebilir hale geleceksiniz.
 • Büyük olasılıkla beş gün içinde kontrol muayenesi için cerrahınızın ofisine gidersiniz. Bu muayene sırasında doktorunuz boşaltım tüplerini alır. Şişlikler beş hafta içinde azalır ve sonuçlar üç ay içinde görünür hale gelir.
 • Aynı anda üç işlemi de yaptırmak iyileşme sürecini uzatmaz. Örneğin meme büyütme ameliyatında iyileşme süresi yedi gündür, karın gerdirmede ise 10-14 gündür. Her iki işlemde de iyileşme süreciniz 10-14 gün arası olacaktır.

Sonuçlar Ne Kadar Kalıcı Olur ?

Yeni bir gebelik durumunun veya kilo alımının engellenmesi, sonuçlarınızı kalıcı kılar. Ancak plastik cerrahınız normal yaşlanmanın etkilerini durduramaz. Bununla birlikte, meme implantları da kalıcı değildir ve zamanı gelince bunları değiştirmeniz gerekecektir.

Ne Gibi Sınırlar ve Risler Vardır ?

Anne estetiği ameliyatında riskler nadiren görülür ve prosedürlerin memnuniyet oranı yüksektir. Konsültasyonunuz sırasında size özel riskler de görüşülecektir. Ameliyatınız deneyimli bir plastik cerrah tarafından akredite bir tesiste yapılırsa genel komplikasyon oranı oldukça azdır.

Tüm cerrahi işlemlerin bir ölçüde riski vardır. Bütün ameliyatlarda karşılaşılabilen olası komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

 • Anesteziye karşı istenmeyen tepki
 • Hematom veya seroma (deri altında biriken kanın çıkarılmasını gerektirebilir)
 • Enfeksiyon ve kanama
 • His değişikliği
 • Ameliyat izleri
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Alt bölgelerdeki yapıların zarar görmesi
 • İlave işlemler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar
 • Bacaklarda ve akciğerlerde kan pıhtılaşması

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun