Cilt Yenileme

Cilt yenileme, fraksiyonel yenileme olarak da bilinir

Lazerle cilt yenileme, güneşe çok maruz kalmanın, yaşlanmanın ve hayat tarzına bağlı alışkanlıkların (sigara içmek gibi) cilt kalitesi, rengi ve dokusu üzerindeki etkilerini tersine çevirmek için kullanılan etkili bir yöntemdir. Cilt yenileme lazerleri ablatif ya da non-ablatiftir. Ablatif lazerler hızlı darbeli yüksek yoğunluklu lazerler cildin hasarlı üst dokusunu alır, böylece cildin pürüzsüz hale gelmesi ve sıkılaşması sağlanarak, kırışıklıklar ve renk sorunları ortadan kaldırılır. Non-ablatif lazerler ise yara oluşturmaz ve daha az cerrahi işlem gerektirir. Bu lazerler kolajen büyümesini uyararak altta kalan deriyi sıkılaştırır.

Cilt Yenileme İşlemi İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Neden lazerle cilt yenileme işlemini isteyebileceğinize dair bazı ortak sebepler aşağıda verilmiştir:

 • Çok sayıda kırışıklıkla birlikte cildinizde güneş hasarı varsa,
 • Gözlerinizin etrafında kırışıklıklar ve alt göz kapağı alanında cilt gevşekliği varsa,
 • Ağzınızın etrafında dikey kırışıklıklar varsa,
 • Cildinizde kahverengi lekeler varsa,
 • Cildinizin yüzeyini düzensizleştiren yara izleriniz varsa,
 • Kanser öncesi belirli deri büyümeleri varsa,

ve genel sağlık durumunuz iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, cilt yenileme işlemi için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır. Cildinizin kalınlık ve doku gibi diğer belirgin özellikleri de bu işlem için iyi bir aday olmanızı etkileyebilir.

Cilt Yenileme İşleminin Avantajları

 

 • Cildi sıkılaştırır ve düzgünleştirir.
 • Cilt kalitesinde ve dokusunda oldukça uzun ömürlü iyileştirmeler elde edilebilir.
 • Boyun, göğüs ve el derisinin yanı sıra bazı aygıtlar yüz derisinin tedavisinde de kullanılabilir.

Cilt Yenileme İşleminin Dezavantajları

 

 • Yara izlerinde anormal iyileşmeler ve pigment değişiklikleri mümkündür.
 • Alerjik reaksiyonlar veya uçuk gibi cilt rahatsızlıklarını arttırabilir.
 • Yüz kaslarının hareketi nedeniyle oluşan kırışıklıklar zaman içinde tekrar görünür.

Lazerle Cilt Yenileme Nasıl Yapılır ?

Tedavi başlamadan önce kornea ve retinalarınızı lazerden korumak için göz koruyucusu verilir. Lazerle cilt yenileme işlemi sırasında bir çubuk cildinizin üzerinde hareket ettirilir ve üst deri katmanlarına hasar veren yüksek yoğunluklu kısa bir darbe yayar. Cildiniz iyileştikçe daha genç görünümlü dokular ortaya çıkacaktır.

Cilt yenileme teknikleri ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, değişen derinliklerde uygulanabilir. Lazerle cilt yenileme için kullanılan çok çeşitli cihazlar vardır, üç ana gruba ayrılır:

Ablatif Lazerler

Bu cihazlar, derin kimyasal peeling veya dermabrazyona benzer şekilde cildinizde düzgün bir yara açarak deriyi kaldırır. Deri yüzeyinin ince katmanları çubuğun her geçişinde kaldırılır. Çoğu cerrah bu tür lazerlerin kimyasal peeling veya dermabrazyonda görüldüğünden daha derin bir yarayı daha iyi kontrol ettiğini ifade etmektedir. Bu lazerler deri sıkılaştırma, akne yaraları ve kırışıklıkların azaltılması için kullanılır.

Non-ablatif Lazerler

Bu cihazlar deriyi almazlar. Bunun yerine lazer deri üzerinde gezdikçe, ışık derinin üst veya daha derin katmanlarında bir ısı hasarı yaratır. Bu lazerler bazı ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılırken, sonuçlar bazen işlemden sonra aylar geçmesine rağmen belirgin değildir.

Fraksiyonel Lazerler

Bu cihazlar ablatif veya non-ablatif olabilir. Lazer derinizin derin katmanlarının içine doğru küçük delikler açar ve deriniz noktaları birleştirerek kapatılır. Bu lazerlerde daha az yüzey yaralanması olmasına rağmen, daha büyük bir yara derinliği vardır. Bu cihazlar ince çizgileri, derin kırışıklıkları, güneş hasarlarını, akne yaralarını ve melazmayı (düzensiz kahverengi lekeler) tedavi etmek için kullanılır.

İnce çizgiler, kaba kırışıklıklar veya derin akne yaralarının her biri farklı bir tedavi yaklaşımı gerektirir. Bu yüzden düzensiz pigmentasyonun kapsamı ve cilt kusurlarının derinlik şiddetine bağlı olarak cerrahınız sonuçları iyileştirmek için benzer tedavi sırasında kullanılan farklı cilt yenileme cihazlarının kullanıldığı bir tedavi kombinasyonu önerebilir. Yüz gerdirme veya göz kapağı ameliyatı gibi estetik ameliyat yaptırıyorsanız, aynı zamanda uygulanması gereken cilt yenileme işlemleri gerekecektir.

Cilt Yenileme İşleminden Hemen Sonra

Cilt yenileme işleminden sonra cildiniz vazelin veya başka bir koruyucu kremle örtülür. Bazı durumlarda, pansuman, bant veya bandaj da uygulanabilir.

Anestezinin etkisi geçtiğinde biraz ağrı hissedebilirsiniz. Ancak ağrılar çok şiddetliyse ve geçmiyorsa derhal doktorunuza başvurmanız gerekir. Ayrıca cilt yenileme işleminden sonra kızarıklık ve şişlik de görülecektir. Eğer ağrı, kızarıklık ve şişlik şikayetlerinizin normal veya bir sorun belirtisi olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza başvurunuz.

Cilt Yenileme İşleminden Sonrali İyileşme Süreci

İyileşme süreciniz kullanılan tekniğe ve tedavinin derinliğine bağlıdır. Daha yüzeysel bir tedavide, derin tedaviye nazaran daha az iyileşme zamanı gerekecektir. Cildinizi temizlemeniz ve krem sürmeniz istenecektir. Cilt yenileme işlemi yaptıran erkeklerin bir süre tıraş olmaması gerekir. Ayrıca ağda ve tüy dökücü kullanımı da bir süre ertelenmelidir.

Doktorunuzun verdiği tüm hasta bakım talimatlarına uymanız hayati önem taşımaktadır. Doktorunuz ayrıca yaşayacağınız normal semptomlarla ve potansiyel komplikasyon belirtileriyle ilgili ayrıntılı talimatlar da verecektir. İyileşme sürecinin uzunluğunun her birey için değişkenlik gösterdiğinin bilinmesi önemlidir.

İlk 2 Hafta:

 • Cerrahınız tarafından seçilen tedavi sonrası rejime bağlı olarak, tedavi edilen alanda işlemden sonra yara kabuğu oluşabilir.
 • Yeni cildiniz oluşmaya başlayacaktır.
 • Başlangıçtaki kızarıklık kaybolabilir, ancak cildinizde hala pembelik vardır.

2 – 8 Hafta:

 • Cildiniz hala pembe olabilir.
 • Cerrahınız kapatıcı makyaj kullanılıp kullanılamayacağı konusunda tavsiye verir.
 • İşleme ve cerrahınızın tavsiyesine bağlı olarak, tedavi edilen alanı doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak güvenli olabilir.

Sonuçlar Ne Kadar Zaman Etkili Olur ?

Cilt yenileme işleminden sonraki deri pembeliğinin devamlılığı nedeniyle yeni görünümünüze alışmanız aylar sürebilir. Çoğu hasta, daha derin tedavilerde bile sonuçların oldukça uzun süre etkili olduğunu ve kesinlikle beklemeye değdiğini bildirmiştir. Yüzeysel yenileme işlemlerinin faydalarını korumak için düzenli olarak tekrarlanmaları gerekebilir.

Cildiniz yaşlanmaya devam edecek ve yüz kaslarının hareketinden dolayı oluşan kırışıklıklar zaman içinde tekrar ortaya çıkacak. Bazı kırışıklıklar, cilt yenileme tedavinizin kapsamına ve tipine, ayrıca yerine bağlı olarak diğerlerinden daha geç çıkar. Buna rağmen, cilt yenileme ile elde edilen, cilt kalitesi ve dokuda belirgin iyileştirmeler görülmesini ve derinizin yıllar boyu daha genç ve taze görünmesini bekleyebilirsiniz.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun