Ben Aldırma

Benler, vücuda vücut rengini veren melanosit hücrelerinin kümelenmesinden sonra oluşur. Vücudun çeşitli yerlerinde bütün insanlarda birçok ben vardır. Şekil değişiklikleri veya kanama doğal olarak oluşan benlerde gözlenirse, bunun bir dermatolog tarafından gözlemlenmesi ve incelenmesi gerekir. Ameliyat ile zararsız ben silinebilir.

Ben Aldırma İşlemi

Çıkarılması istenen benin iki katı büyüklüğünde bir kesi yapılır. Ben tüm alt dokularla köklerini temizledikten sonra çıkarılır. Kesi daha sonra dikilir. Lokal anestezi yapılan ameliyattan sonra hasta aynı gün taburcu edilir.

Doğuştan ve daha sonra oluşan ben, estetik bir problem oluşturmaz. Ancak, yüzdeki benlerin bir kısmı yüzdeki büyüklüğü veya konumu nedeniyle kişiyi rahatsız edebilir. Estetik sorunlara neden olan benler, ameliyat veya lazerle sorunsuz olarak giderilir.

Pansuman, ben aldırma ameliyatından sonraki ilk dört gün boyunca uygulanır. Bu süre içerisinde hassas bölgenin suyla temas etmemesi gerekmektedir. Dikiş bölgesinde hissedilen gerginlik normaldir. Dikişler bir veya iki hafta sonra çıkarılır. Bu zaman farkı, benin çıkarıldığı alana bağlıdır. Dikişli alan 3-4 hafta sonra tamamen şeklini alır. Bu süreden sonra doktorunuz tarafından önerilecek özel jelleri ve kremleri uygulamak, ameliyat izini minimumda tutmak ve çukurlaşma riskini azaltmak için çok yararlı olacaktır.

Lazerle Ben Aldırma İşlemi

Derin olmayan benlerde lazer uygulaması yapılır. Lokal anestezi altında uygulanan cerrahi yöntemler kullanılmaz. Bu nedenle iz bırakmaz.

Hızlı ve etkili bir uygulamadır. Tek seansta birden fazla ben aldırmak mümkündür. Seanstan sonra geçici bir döküntü olması çok normaldir. Bu döküntü yavaş yavaş azalır ve 1 ila 6 ay içinde tamamen kaybolur. İyileşme süresi, kaç benin alındığı ve cildin yapısı ile belirlenir.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun