Alt Vücut Germe

Ayrıca karın germe (belt lipectomy) olarak da bilinir.

Aşırı kilo kaybı, sürekli kilo alıp verme veya doğal yaşlanma sıklıkla bel altı alanlarda cildin sarkmasına neden olur. Alt vücut germe cerrahisi, kalça, bacakların arka bölgeleri, bacakların dış bölgeleri, bacakların iç bölgeleri, karın bölgelerini sıkılaştırır ve şekillendirir. Estetik açıdan tatmin edici görünmeyen ve hareket etmeyi zorlaştıran gevşek deriler alınır. Alt vücut germe işlemi, ideal kilonuzun yakınlarındaysanız ve üst vücut germe prosedürü sonrasında veya öncesinde uygulanmak üzere uygundur. Her yıl binlerce insana başarılı bir şekilde alt vücut germe cerrahisi uygulanmaktadır ve sonuçlardan memnuniyet duymaktadırlar.

Alt Vücut Germe İşlemi İçin İyi Bir Aday Mıyım ?

Sağlıklı bir kiloya ulaşmak için çalışıyorsanız veya obezite ameliyatı geçirmişseniz, karın altı bölgesindeki fazlalık derilerden, gevşek karın kaslarından veya bacak ve kalça boyunca gevşek ve kırışık derilerden ötürü kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Bikini çizgisinde gizli çevresel yara izi bırakan alt vücut germe işlemi, deri sarkma alanlarını ve/veya bel altındaki selülit bölgelerini oldukça iyi hale getirebilir. Neden alt vücut germe işlemini isteyebileceğinize dair bazı ortak sebepler aşağıda verilmiştir:

 • Diyet sayesinde belirgin bir şekilde kilo vermiş veya obezite ameliyatı olmuşsanız.
 • Hamilelik ve/veya yaşlanma nedeniyle gevşek deri ve bel altı bölgede selülit şikayetleriniz varsa.
 • Kalçalarınızda, bacaklarınızın yanlarında ve önlerinde, bacak iç taraflarında ve karnınızda gevşek deri şikayetiniz varsa.
 • Oldukça belirgin gevşek deri, fazlalık deri, kalçalarda ptozis (sarkıklık) ve karın kaslarında sarkma şikayetleriniz varsa.
 • Gevşek derinizin altındaki yağ katmanları nispeten inceyse.
 • Gevşek derinin altında oldukça ince bir yara izini kabul edebiliyorsanız.
 • Sigara içmiyorsanız. Sigara iyileşme sürecini yavaşlatır, ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek ciddi komplikasyonları arttırır. Sigara içiyorsanız, ameliyattan altı hafta önce bırakmalısınız.
 • Diyabet, kalp hastalığı gibi kronik bir tıbbi sorununuz yoksa ve sağlığınız iyi durumdaysa. Sağlığı iyi olmayan kişiler vücut şekillendirme operasyonları için iyi adaylar değildirler. Aile hekiminizden veya tıbbi durumunuzla ilgili bilgi sahibi olan doktorlardan plastik cerrahi için fikir alınız.
 • Sağlıklı bir beslenme düzeniniz varsa. Protein eksikliği gibi sorunlar iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.
 • Zihinsel olarak dayanıklı iseniz. Cerrahi vücut şekillendirme işlemleri sabır ve dayanıklılık gerektirir.

Eğer genel sağlık durumunuz iyiyse, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu işlem için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır.

Alt Vücut Germe İşleminin Avantajları

 

 • Gevşek deriler alınarak vücut hatlarınız şekillendirilecektir. Böylece kilo kaybınızın sonuçlarını görebilirsiniz.
 • İyi görünümle gelen yüksek özgüvene sahip olacaksınız.
 • Acı verici pişiğe, döküntülere ve enfeksiyonlara neden olan sarkık derilerden kurtulacaksınız.

Alt Vücut Germe İşleminin Dezavantajları

 

 • Uzun bir iyileşme süresi gerektiren cerrahi bir işlemdir.
 • Bir ile üç gün boyunca hastanede yatmanız veya deneyimli bir hemşire tarafından evde bakılmanız gerekecektir.
 • Bikini çizgisiyle gizlenecek bir yara iziniz olacaktır.

Alt Vücut Germe İşlemi Nasıl Gerçekleşir ?

Tam bir alt vücut germe işlemi size kalça, karın, bel ve bacak tedavisinin avantajlarını tek bir işlemde sunar. Temelde alt vücut germe işlemi, geleneksel karın germe uygulamasının yanı sıra kalçaları kaldırmak ve sıklaştırmak için cerrahınıza yardımcı olması için alt gövde çevresini tamamen saran karın germe kesisini uzatır. Kesilerin uzunluğu ve biçimleri alınacak olan fazlalık derinin miktarına ve nereye yerleştirileceklerine bağlı olarak değişir. Plastik cerrahınız, kesi tercihlerinizi göz önüne alarak elinden gelenin en iyisini yapacaktır.

 • Cerrahınız gövde etrafında uzanan çevresel bir kesi yapacaktır. Bu kesinde de fazla derinin bir katını ve kesi altındaki yağı alarak, dokularınızı tekrar düzenleyip sıkılaştıracaktır.
 • Kalça ve bacak bölgesinde kalan deri yukarı doğru itilecek ve deriniz ve altta kalan dokularınız gerilerek sıkılaştırılacaktır. İşlemin bu kısmında karnınızın veya göbeğinizin üstünde olacaksınız.
 • Sırtınız veya böğrünüz ele alındıktan sonra cerrahınızın ön kısımla ilgilenebilmesi için arkanıza yaslanmanız gerekecektir.
 • Bu noktada ameliyattan önce sizinle görüşülecek olan iki seçenek vardır. Bunlardan biri alt vücut germe işlemini karın şekillendirmeyle birleştirmektir, bunun dışında karın sıkıştırma estetik operasyonu olarak da bilinir (abdominoplasti). Diğer seçenek ise, eğer karın bölgenizde şekillendirme gereksiniminiz yoksa veya daha önce abdominoplasti geçirmişseniz, alt vücut germe işlemini iç bacak germe işlemiyle birleştirmektir.
 • Kesileriniz germe ve şişmeyi kontrol etmek için yerleştirilen drenlerin üzerindeki birçok katmanla kapatılacaktır. Alt dokulardaki derin destek sütürleri yeni oluşturulan şekillerin formlarının korunmasına yardım ederler. Deri kesilerini kapatmak için sütürler, deri yapıştırıcılar ve bantlar kullanılır.

Alt Vücut Germe İşleminden Hemen Sonra

Genellikle bandajlarla sarılır ve tampon amaçlı giysi giyersiniz, ayrıca birkaç cerrahi dren yerleştirilmiş olur. Muhtemelen hastanede en az iki gün geçirirsiniz veya deneyimli hemşire kontrolü altında olursunuz. Bu süre boyunca drenlerinizin bakımını ve nasıl rahat yürüyebileceğinizi ve hareket edebileceğinizi öğreneceksiniz. Oral ağrı kesicilerle rahatlatıldıktan sonra taburcu edilirsiniz.

 • Anestezinin etkisi geçince biraz ağrınız olabilir. Eğer ağrılar dayanılmayacak gibiyse ve geçmiyorsa derhal doktorunuzla iletişime geçin. Ameliyat sonrasında ayrıca kızarıklık ve şişlik olacaktır. Bazı durumlarda şişliklerin geçmesi haftalar veya aylar sürebilir. Ağrı, kızarıklık ve şişlik şikayetlerinizin normal veya bir sorun belirtisi olup olmadığını anlamak için doktorunuzla iletişime geçin.
 • Evinizde yardım alabileceğinizden emin olun, yorulmamanız gerekmektedir. Ev içinde hızlı biçimde size yardım edecek birilerinin olması gerekmektedir. Kendinizi en az iki hafta iyi hissetmeyeceğiniz için dört ila altı hafta boyunca ağır kaldırma gibi yorucu işler yapmamalısınız. Eğer küçük çocuklarınız varsa en azından iki hafta boyunca bakılmaları için başka birinin sorumluluğuna vermelisiniz.
 • Dikişlerinize zarar vermeyecek, ağrıları azaltacak ve ameliyat yaralarınızın daha hızlı iyileşmesini sağlayacak şekilde nasıl uyumanız, yastıkları nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza danışınız.
 • Vücut germe operasyonlarından sonra sıklıkla görülen şişlikler, şişliği azaltan, etkilenen dokuları destekleyen ve deriyi yumuşatıp esneten bir kompresyon giysisiyle kontrol edilir.

İyileşme Süreci

Bandajlar, drenler, verilen bir antibiyotiğin kullanımı ve yapacağınız bir aktivitenin güvenli olup olmadığı ile ilgili bilgileri içerecek olan tüm ameliyat sonrası talimatlara uyun.

 • Haftalık kontrol muayeneleri, iyileşme süreciniz dahilinde gerekli ayarlamaların yapılmasıyla iyileşmenize yardımcı olur.
 • Hareketleriniz, kesilerinizin iyileşmesine göre belirlenecektir. Drenler alındıktan sonra hareket etmek daha kolay hale gelir.
 • Ameliyattan bir veya iki hafta sonra rahatsızlıklarınız azalacaktır. Doktorunuz sizi taburcu ettikten sonra kullanmanız için ağrı kesici ilaçlar verecektir. Ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca bir kompresyon giysisi giymeniz gerekecektir. Plastik cerrahınız duruma göre özel bir diyet uygulamanızı isteyebilir.
 • Sütürler genelde ameliyattan sonra iki hafta içinde plastik cerrahınızın ofisinde alınır.
 • Ameliyat yaralarınızın tam olarak iyileşmeniz dört hafta veya bazı durumlarda daha uzun sürebilir.
 • Yaraların iyileşmesini geciktirecek yara ayrımları oluşabilir (ancak nadiren cerrahi müdahale gerektirir).
 • En az iki üç hafta boyunca işe gitmemeniz gerekecektir. Normal faaliyetlerinizi dört ila altı hafta boyunca sınırlandırmalısınız. Bu süre boyunca biraz rahatsızlık duyacaksınız. Bu beklenen bir durum olup genellikle ağrı kesicilerle kolay bir biçimde kontrol edilebilir.
 • Egzersiz yapmaya devam etmek için yaklaşık altı ila sekiz hafta beklemeniz gerekir.
 • Morluklar birkaç hafta içinde kaybolmaya başlayacaktır. Şişliklerin de birkaç hafta içinde azalmaya başlaması gerekir. Yara izleri kalıcı olmalarına rağmen on iki ay içinde belirsiz hale gelecek ve kıyafetlerin altında rahatlıkla gizlenebileceklerdir.

Sonuçların Ne Kadar Süre Kalıcı Olur ?


Alt vücut germe işleminin germe etkisi çoğunlukla kalıcıdır. Fazlalık deri ve yağın alınmasıyla elde edilen şekil kalıcıdır. Kalça ve bacak derisinin zayıflatılması, işlenmesi ve sıkılaştırılmasının etkileri de kalıcıdır. Doğal olarak ameliyattan hemen sonra deride gevşeme olacaktır. Ayrıca deri ve bağ dokuları yaşınıza bağlı olarak zamanla gevşeyip sarkacaktır.

E-Bülten
Kayıt Ol

*** Haberlerden ve Gelişmelerden Haberiniz Olsun