Cumhuriyet Mahallesi Malatya Caddesi Hazardağlı Plaza Kat-2 No: 58 Elazığ
+90 (533) 200 23 44

Dudak Dolgusu Ve Hyaluronik Asit Kullanımı

Dudak Dolgusu Ve Hyaluronik Asit Kullanımı

Güzel dudaklar, yüzyıllardır kadın estetiğinin simgesi haline gelmiştir. Bir kişinin yüzüne baktığımızda, yüzün üst yarısındaki gözler ve alt yarısındaki dudaklar odak noktamızı oluşturur. Dolgun ve belirgin kontürlü dudaklar gençliğin, sağlığın ve çekiciliğin ifadesidir.

Neden Dudak Dolgunlaştırma Yaptırmalıyım?

Üst dudak anatomik olarak alt dudaktan 1-2 mm önde, alt dudak ise üst dudaktan daha kalındır. Ayrıca yüzün diğer bölgeleri gibi dudaklar da yaşlanan kişilerde çekiciliğini yitirmektedir. Yüzde çene arkasını destekleyen çene kemiklerindeki osteoporotik değişiklikler ve dişlerdeki yükseklik kaybı dudakların sarkmasına neden olur. Yine dudak çevresindeki kaslarda yaşla birlikte oluşan hiperaktivite, dudaklarda dikey çizgiler oluşmasına neden olur. Bununla beraber bazı kasların kendini salmalarıyla dudak köşeleri aşağıya dönmeye başlar ve kişiye üzgün bir yüz ifadesi vermeye başlar. Dudaklar hacim kaybeder, incelir ve daha düz hale gelir. Dudakların incelmesinin sebeplerinden biri de östrojen kaybıdır. Bu sebeplerle eski formunu ve çekiciliğini kaybeden dudaklara, uygulanan dolgu maddesi ile dudakların hacmini artırarak daha yuvarlak, dolgun ve kontürlü hale getirmek mümkün olabilir. Cilde su emme kapasitesi yüksek Hyaluronik Asit’in lokal anestezi altında dudak bölgesine enjekte edilmesi ile dudak dolgunlaştırma işlemi gerçekleşmiş olur.

Dolgu Malzemesi “Hyaluronik Asit” Nedir?

Hyaluronik asit tüm canlılarda bulunur ve aynı moleküler yapıya sahiptir. Sentetik ortamda elde edilen hyaluronik asit (NASHA); enjekte edilmiş, insan dokusu ile doyurulmuş ve %99,9 saf tuzlu su ile kullanıma hazır ürünler olarak kullanılmaktadır. En çok tercih edilen dolgu maddesi olmasının sebepleri ise diğer dolgu maddelerinde karşılaşılan alerjik problemlerin olmaması, kırışıklıkları azaltmanın uzun süreli etkisi ve suyu derinlemesine tutabilme yeteneği.

Dudak dolgusu;

  • Dudak kalınlaştırma
  • Dudak şekillendirme
  • Burun dudak kıvrımı ayarlama olarak uygulanmaktadır.

Dudak Dolgusu (Dolgunlaştırma/Büyütme) Nasıl Yapılır?

Dudaklar çok hassas organlardır ve bu bölgeye yapılan tedaviler ağrılıdır. Dudak dolgusu tedavisi öncesinde genellikle bölgeye lokal anestezik krem ​​sürmek ve yaklaşık 15-20 dakika beklemek gerekir bu işlem iğne hissini azaltarak operasyonu çok daha rahat hale getirir. Daha sonra son derece ince iğne uçları kullanarak enjeksiyona başlanır. Dudak dolgusu uygulaması tecrübeli bir hekim tarafından 10-20 dakika gibi kısa bir sürede hızlı ve kolayca tamamlanabilen tıbbi bir uygulamadır.

Dudak Dolgusu Yapıldıktan Sonra Neler Olur?

Dudak dolgusu işleminde yapılan uygulamalarda sonuç hemen kendini göstermeye başlar ve değişiklik hemen fark edilir. Dudak dolgusu işleminin ardından en az iki saat herhangi bir şey yiyip içilmez ve ruj gibi kozmetik ürünleri sürmek uygun değildir. Dudak dolgusu sonrası dudaklarda kısa süreli şişlik ve iğne giriş yerlerinde hafif morluklar olabilir. Bu semptomlar 2 ila 3 gün içinde kaybolur.

Dudak Dolgusu Sonrası Ödem ve Şişlik Oluşur Mu?

Dudak solgusu sonrası nadiren de olsa az miktarda ödem ve şişlik beklenebilir. Pek çok hastada kullandığımız dudak dolgunlaştırma materyalinin dokusu çok yumuşak olduğu için şişlik ve morluk oluşmaz.

Dudak Dolgusu İşlemi İçin Kimler Adaydır?

Dudak yapısı ince, simetrik olarak kusurlu bulanlar ve dudak burun orantısını sağlamak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yaş ilerledikçe Hyaluronik Asit’in azalması sonucu cilt elastikiyetini kaybettiği için dudakları incelen; yüzündeki güzel ve genç görünümü dolgun ve çekici dudaklarla zenginleştirmek isteyenler bu işlem için oldukça uygun adaylardır.

Dudak Dolgusu Yapıldıktan Sonra Dudaklar Doğal Görünür Mü?

Dudak dolgusu tecrübeli bir hekim tarafından ve doğru dolgu maddesi kullanılarak yapıldığı takdirde oldukça doğal bir görünümde olmaktadır. Ayrıca yüz anatomisine ve oranlarına göre yapılan dudak büyütme operasyonu da hiçbir zaman yapay bir görünüme sahip olmaz. Dudak dolgusu işlemlerimizle son derece doğal ve estetik dudaklar ortaya çıkmaktadır.

Dudak Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Dudak dolgusu işleminde dudağa yeniden hacim kazandırmak ve şekillendirmek için kullanılarak enjekte edilen Hyaluronik Asit dolgusu ömür boyu kalıcı değildir. Dolgu maddesi Hyaluronik Asit vücut tarafından zamanla emilir. Kişinin yaşam tarzı ve fiziksel yapısı ile dış etkenler de dolgunun ömrünü belirler, bunun yanında dolgunun belirli periyodlarla tekrarlanması sonucu olumlu etkiler.

Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer? 

Dolgunun etkisi hastanın yaşı, dudak yapısı ve cilt elastikiyeti gibi faktörlerin yanı sıra enjekte edilen dolgu malzemesinin özellikleri, miktarı ve kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Dudaklara uygulanan Hyaluronik Asit dolgu maddesinin kalıcılığı 1 yıldır ancak dolgu yavaş yavaş eridiği için 6 ay sonra yarısı kalacaktır. Bu nedenle 6 ay sonra ilk dozun yarısı kadar uygulama yapılarak istenilen dolgunluğun sürekliliği sağlanır.

Bugünden sonra kendinizi daha iyi hissetmeniz için hemen bizimle iletişime geçin.
Konuşma Başlat
Bize Whatsapp'dan Ulaşın...
Merhaba! Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?