Cumhuriyet Mahallesi Malatya Caddesi Hazardağlı Plaza Kat-2 No: 58 Elazığ
+90 (533) 200 23 44

10 Soruda Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

10 Soruda Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burun estetiği, dünya çapında en sık uygulanan cerrahi operasyonlardan biridir. Burun, yüzün ortasında yer aldığından, hem yüz ifadeniz hem de doğal güzelliğiniz üzerinde en büyük etkiye sahip organdır. Bu nedenle, iyi ve başarılı yapılmış bir burun operasyonu hem sağlık hem de estetik nedenlerden dolayı çok önemlidir. Bir burun estetiğinin amacı yüzünüze uyan bir burun yapmaktır. Kişinin tercihine bağlı olarak, burnun ucu, burun köprüsü, burnun kökü veya burun delikleri yeniden şekillendirilebilir aynı zamanda solunum problemleri de düzeltilebilir.

Burun estetiği kişiye özel bir şekilde planlanmalıdır. Herkes için aynı burnu yapmak istemek yanlış olur. Yüz bir bütündür ve bu nedenle, burun estetiği operasyonunda en önemli husus, hem doğal görünüm hem de burnun işlevselliğine dikkat etmektir.

Burun estetiği ameliyatı burun köprüsünün şeklini veya burnun ucunu değiştirebilir, boyutunu küçültebilir veya artırabilir, burun deliklerinin boyutunu azaltabilir veya köprü ile alın veya koltuklar ve dudaklar arasındaki mesafeyi ayarlayabilir. Ayrıca polipler, sinüzit, burun eti ve septal sapma gibi solunum problemlerini tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Burun estetiği teknikleri nelerdir?

Burun estetiği iki farklı teknikle yapılabilir: açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti.

Açık rinoplasti tekniğinde burun delikleri arasında deride küçük bir kesi yapılır ve burun derisi çıkarılır. Kapalı rinoplasti tekniği doğrudan burun deliklerinden yapılır. İki teknik birbirinden çok farklıdır ve deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Kapalı rinoplasti tekniğinde, tüm insizyonlar burun içinde yapılır ve burun derisinde dışarıdan bir insizyon yoktur. Kapalı teknik çoğunlukla burun ucunun problemlerini düzeltmek için yapılır. Kapalı rinoplasti teknik olarak daha zordur ve cerrahın anatomik bilgiye çok iyi hâkim olmasını gerektirir. Bu teknikte, burnun ucundaki kıkırdaklar daha az travmatize olur, ödem ve şişlik daha hızlı geçer, asimetri daha az yaygındır.

Açık rinoplasti, kapalı rinoplasti yerine tercih edilebilir, çünkü en sık burun septal sapmasının-eğikliklerinin revizyonları için yapılır. Kapalı rinoplastiden kısmen daha kolaydır; çünkü burun derisinin ucu açılır ve operasyon yapılırken kıkırdaklar daha net görülebilir.

Burun estetiği cerrahisi için ideal bir yaş var mı?

Burun estetiği, burnun görünümünü ayarlamak ve düzeltmekle ilgili olduğu düşünüldüğünde, bunu yapmak için en iyi zaman, maksimum faydayı sağlamak için hayatın erken dönemidir. Burun estetiği yapmadan önce, tipik olarak 18 yaş civarında olan kemiklerinizin tam olarak büyümesine ulaşmanız önemlidir. Bununla birlikte, bazı insanlar daha hızlı olgunlaşır ve 16 yaş kadar genç olan burun estetiğini yapmak mümkündür.

Burun estetiği cerrahisi öncesi hazırlıklar nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı için hazırlanan kişiler, işlemden en az 1 ay önce şekil ve teknik konusunda doktorla anlaşmalıdır. İşlemden bir ay önce aspirin, vitaminler, homeopatik ilaçlar, enerji içecekleri veya yeşil çay alınmamalıdır. Nikotin ve alkolden de kaçınılmalıdır. Ameliyat günü, hastanın soğuk algınlığı, grip veya dudak uçukları olmamalıdır.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Burun ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1,5-2 saat sürer. Ameliyattan sonra genellikle ağrı hissedilmez. Hasta bir gece hastanede kalır ve ertesi gün taburcu edilir.

Erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği arasında fark var mıdır?

Estetik cerrahide genel olarak kadınlarda, yüz şekline uyumlu bir biçimde daha ince, düz ya da hafif kavisli inen, biraz kalkık burunlar elde etmeye çalışırız. Erkeklerde ise erkeksi ifadeyi bozmak ve erkekte feminen bir görüntü yaratmak istemeyiz. Bu nedenle erkeklerde fazla küçültme yapmayız ve kavisli bir burun sırtı istemeyiz. Erkek burun estetiği yaparken düz bir burun sırtı ve çok küçültmeden korunan bir erkeksi karakter ve çok fazla kalkık olmayan bir burun ucu hedeflenir. Zaten ameliyat öncesinde çeşitli simülasyon programları ile bu anlatılanlar çizilerek hastalarımıza gösterilip ona göre bir planlama yapılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıl ilerler?

Ameliyattan sonra, ilaçla tedavi edilen hafif bir ağrı hissedilebilir. Hastanın yüksek bir yastıkta uyuması morlukları ve şişmeyi önlemek için buz koyması önerilir.

Burun alçısı genellikle bir hafta sonra çıkarılır, ancak 10 güne kadar sürebilir. Cerrahınız bir gece alçı takmanızı isteyebilir. Burun tamponları da birkaç gün kalmalıdır. Göz çevresindeki morluklar birkaç gün sonra kaybolur. Morlukların renkleri de 2-3 hafta sonra tamamen kaybolur. Burnun şişmesi yavaş yavaş kaybolur ve birkaç aya istenilen şekle kavuşmuş olur.

Burun içinde birçok estetik rinoplasti yapıldığından, görünür yara izi yoktur. Burnun geniş kanatları daraltılacaksa, her iki kemerde küçük insizyonlar yapılır, ancak bunlar daha sonra görünmez. Operasyonun sonucu, ameliyatın boyutuna ve burnunuz, kıkırdak ve cildinizin doğasına bağlıdır.

Burun estetiği için uygun bir dönem var mı?

Hayır, böyle bir şey yok. Bu yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Bu tamamen hastanın isteğine bağlıdır.

Burun estetiği sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Özellikle çok çaba gerektiren herhangi bir şeyden (koşu, yüzme, jimnastik, seks ve kan basıncını arttıran herhangi bir şey) 2-3 hafta boyunca kaçınılmalıdır. Burun en az 8 hafta boyunca darbelerden ve çarpışmalardan korunmalıdır. Ek olarak, burun üzerine basınç (sürtünme) uygulanmamalıdır. Ayrıca güneşlenmeden de kaçınılmalıdır. Yüzünüzü ve saçınızı yıkarsanız veya makyaj yaparsanız, bunu hassas bir şekilde yapmalısınız. Ateli çıkardıktan sonra, burun tamamen restore edilene kadar 2 ay boyunca gözlük takmayın. Kontakt lens takabilirsiniz. Ağır egzersizler 3-4 hafta sonra yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatı nefes alma zorluklarına neden olabilir mi? O zaman ne yapmalı?

Başarılı bir burun estetiği ameliyatından sonra bundan korkulmamalıdır. Aksine, burun içinden nefes alma problemi olan insanlar burun estetiği cerrahisi ile problemlerini çözebilir ve burnun işlevselliği (burundan nefes alma) geri yüklenebilir. Burnun mukoza zarında adezyonlar varsa, lokal anestezi altında kolayca çıkarılabilirler. Ek olarak, konjenital deformiteler veya yaralanmaların neden olduğu solunum problemleri düzeltilebilir. Estetik burun ameliyatı burnunuzu yüzünüze uyarlayabilir ve benlik saygınızı artırabilir. Ergenlikten sonra estetik burun ameliyatı yapılmalıdır.

Burun estetiği fiyatları nedir?

Burun estetiği ameliyatı önce nefesin düzeltilmesi işlemi ile başlar ve daha sonrasında estetik kısımlar halledilir. İyi nefes alan ve güzel görünen bir burun bu ameliyatın ana amacıdır. Burnunuzdaki deformiteler ve eğiklikler tedaviyi belirleyen ana unsurdur. Burun estetiği fiyatı için ise bu deformitelere göre ve yapılacak işleme göre belirlenir. Detaylı bir fizik muayene sonrasında mevcut deformiteler ve problemler belirlenip kesin bir burun estetiği fiyatı muayene bulgularına göre netleşmektedir.

Burun estetiği fiyatını belirleyecek unsurlar;

  • Ameliyatın yapılacağı hastane,
  • İhtiyaç varsa kullanılacak olan özellikli malzemeler,
  • Genel anestezi altında yapılan ameliyatlarda anestezi süreci,
  • Hastanede kalış süresi,
  •  Ameliyata hazırlık için yapılan testler ve tahliller,
  • Ameliyat öncesi & ameliyat sonrası hastanın takip ve tedavisi için doktorunun ayırması gerektiğini öngördüğü süredir.

Burada bizim size tavsiyemiz fiyatı ilk konuşulması gereken konu olarak görmemenizdir. Hekiminiz ile olan iletişim, alacağınız güven duygusu, hekiminizin deneyimi kurduğu ekibi ve ne sıklıkta bu ameliyatı yaptığı, alınacak tahmini sonucu ve sizin deformitenize benzer hastaları size göstermesi çok önemlidir. Hastalarımıza her zaman sonuca odaklanmalarını öneririz çünkü sonuçta arzulanan ve istenen sonuç alınamadıktan sonra bu konuda harcanan paranın çok bir önemi olmaz.

Sonuçta burun estetiği operasyonu kişiye özel düzenlenen bir cerrahi prosedürdür. Bu yüzden uygulanacak olan işlemin maliyeti değişiklik göstermektedir. Burun estetiği 2020 fiyatları ve diğer hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

 

Bugünden sonra kendinizi daha iyi hissetmeniz için hemen bizimle iletişime geçin.
Konuşma Başlat
Bize Whatsapp'dan Ulaşın...
Merhaba! Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?